Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey » Page 37yeni e-konomi

Vergi

2013 Yılında da Türkiye’nin Vergi Rekortmeni Öztürk Ailesi

Gelir İdaresi Başkanlığı, 2013 yılında elde ettikleri gelir çerçevesinde beyanda bulunan gerçek kişilerden en fazla gelir vergisi ödeyenleri bugün açıkladı.

KDV Mevzuatında Önemli Yenilik

26.04.2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği ile şu ana kadar yayımlanmış olan 123 adet Katma Değer Vergisi Kanunu genel tebliği tek bir tebliğde toplanmıştır.

Vergi Barışı İçin Son Gün 30 Nisan 2014

Kamuoyunda Vergi Barışı olarak adlandırılan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6111 sayılı Kanun hükümlerini 31.03.2014 tarihi itibariyle ihlal etmemiş ancak bazı taksitlerini ödeyememiş olan mükelleflerin bu kanun hükümlerinden yararlanabilmelerinin son günü 30.04.2014 Çarşamba günüdür.

2014 Gelir Vergisi Beyan Dönemi %55,6 Tahsilat Artışıyla Kapandı

Halk arasında Mart ayı dert ayı diye anılır. Kışın sonuna gelip, odun kömür bitmeye başlayıp, sürpriz soğuklarınsa bu bitişe aldırmamasından mıdır nedir bilinmez, Mart ayı hep dert ayı olmuştur.

Akaryakıtı Ucuzlatma Çabaları: Tavan Fiyat Uygulaması

EPDK 20 Mart 2014 tarihinde iki ay süre ile uygulanmak üzere almış olduğu bir karar(4927 SK) ile tekrar tavan fiyat uygulamasına geçmiştir. Bu karar çerçevesinde rafineri kâr marjı %1 ile sınırlandırılmıştır. Dağıtım ve bayi kanallarının her birinin kâr marjı ise 18,5 kuruş ile toplamda 37 kuruş ile sınırlandırılmıştır.

Götürü Gider Yönteminden Gerçek Gider Yöntemine Geçilmesi

Kira gelirlerine ilişkin beyannameler verilmeye devam ederken karşılaşılan en önemli sorulardan biri de hangi gider usulünün seçileceği konusudur.

Emekli Aylığı ve Emekli İkramiyesinin Konut Kira İstisnasına Etkisi

Bir beyanname dönemi daha geldi ve vergi mükellefleri bir takvim yılına ilişkin gelirlerinin beyanı için yine vergi dairelerini ve varsa mali müşavirlerini ziyaret etmeye vergilerini hesaplatmaya, tahakkuk ettirmeye ve ödeme işlemlerini yapmaya başladılar.

60 Sektörden 14’ünün Sorunu Vergisel

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve ilgili kamu kurum ve kuruluşların müsteşar ve müsteşar yardımcılarının katıldığı toplantıda 59 sektör meclisi tarafından toplam 60 ayrı sektöre ilişkin sorun ve çözüm önerileri ortaya konuldu.

Konutunu Kiraya Verenler, Yeni Düzenlemelere Dikkat!

Yeni getirilen düzenlemeye göre beyanname verilip verilmeyeceği ya da istisnadan yararlanıp yararlanılmayacağı için bazı hususların kontrol edilmesi gerekiyor

Askerlik Kanunu ile Yapılan Vergisel Değişiklikler

22 Şubat 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 6519 sayılı Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile bir takım vergisel düzenlemeler yapıldı.

Beyannameli Gelir Vergisi Ödeyicileri 3 milyar 408 milyon Lira Vergi Verecek

Yılsonu verilerine göre 76 milyon 667 bin 864 kişi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 1.798.056 gelir vergisi + 1.550.164 kira geliri beyannamesi olmak üzere yaklaşık 3.348.220 kişi 25 Mart’ta gün sonuna kadar beyanname verecek. Verginin ilk taksidini de 31 Mart günsonuna kadar ödeyecekler.

25. Vergi Haftası Kutlu Olsun

VergiAlgı sitesi ziyaretçilerinin, 25. Vergi Haftası kutlu olsun

Bilardo, Langırt ve Play-Station Salonları Yanmaktan Kurtuldular!

02 Şubat 2014 tarihinde www.vergialgi.net sitemizde yayımladığımız “Bilardo, Langırt ve Play-Station Salonları Yandılar!” başlıklı makalemizde, Bakanlar Kurulu’nun; 18 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2013/5585 sayılı BKK ile yaptığı belirleme sonrası eğlence vergisi tarifesinde ciddi bir adaletsizliğin ortaya çıktığını duyurmuştuk.

Mükellef Kavramı Yerine Vergi Ödeyicisine Geçmek

En teknik tabiriyle mükellef; Vergi kanunlarına göre kendisine vergi borcu terettübeden (ödev olarak üzerine düşen) gerçek veya tüzelkişidir.

Emlak Vergileri Artacak mı?

Emlak vergisi mükellefleri 2014 yılında ciddi artışlarla karşılaşacaklar

İnternetten MTV ve Trafik Cezası Ödeyenler, Sahte Sitelere Dikkat!

Eğer çağımızın imkanlarından yararlanarak Motorlu Taşıtlar Verginizi ve trafik para cezanızı internetten ödemeyi düşünüyorsanız dikkat. Arama motorları vasıtasıyla önünüze konulan siteler sahte olabilir.