Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Google Ads

Vergi

Asgari ücret artışının Gelir Vergisi Kanunu üzerindeki geri planda kalan etkileri

Herkesin merakla beklediği asgari ücret artışı geçtiğimiz haftaiçi Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklandı. Açıklama ile birlikte söz konusu artışın öncelikle etkileyeceği vergisel hususlar olan asgari geçim indirimi, asgari ücretlerden gelir vergisi ve damga vergisi alınmayacak olması ayrıca ücretlerin vergilendirilmesinde kullanılan vergi dilimleri konuşulmaya başlandı.

Meslek mensuplarına verilen cezalar nedeniyle mühür, şifre ve parolaya el konulması

Bilindiği gibi, 3568 sayılı yasaya göre unvan ve ruhsat almış YMM, SMMM, SM gibi meslek mensuplarının kullandıkları şifre, parola, kullanıcı kodu veya mühürlerine Maliye Bakanlığı  tarafından  zaman  zaman  kısıtlama veya engel  getirilmiş olduğunu görmekteyiz. Bu kısıtlamalar genellikle bir inceleme raporuna dayalı olarak getirilmiş olduğu gibi bazen bir yargı kararına istinaden de getirilmiş bulunabilir.

Akaryakıt ürünlerinde ÖTV uygulamasında yeni dönem başladı

Türkiye’de akaryakıt ürünlerinin pompa satış fiyatları, dünya fiyatları, döviz kurları, ithal maliyetleri, nakliye bedelleri, dağıtıcı ve bayi kârları ile vergiler göz önüne alınmak suretiyle EPDK tarafından uygulanan otomatik fiyat mekanizmasına göre belirlenmektedir. Bu mallarda ÖTV; litre, kilogram, standart metreküp birimleri itibariyle Türk Lirası cinsinden belirlenen maktu tutarlar olarak uygulanmaktadır.