Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Google Ads

Ekonomi, Maliye

Türkiye’de Genç İşsizliği Sorunu

Türkiye ekonomisinde İşsizlik ve işgücü piyasası ile ilgili çok önemli sorunlar var. İşsiz sayısı, istihdam oranı, Toplam istihdamın yüzde kaçı güvenceli, yüzde kaçı kayıt dışı, geniş anlamda işsizlik ne oldu vb.. Türkiye’de resmi rakamlara baktığımızda yaklaşık “4 Milyon İşsiz” var. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2020 yılı kasım ayı işsizlik rakamları açıklandı. TÜİK bile işsizlik artışını gizleyemedi. İşsizlik %12,9 seviyesinde gerçekleşti.

BIST 50 Endeksinde Açığa Satış Serbestisi Getirildi

Sermaye Piyasası Kurulu yayınladığı bültenle BIST 50 endeksinde yer alan pay senetlerindeki açığa satış yasağını kaldırdığını duyurdu. 30 Haziran 2020 tarihinde alınan karar ile BIST 30 endeksinde yer alan pay senetlerinde yasağı kaldırılan açığa satış işlemi, Borsa İstanbul tarafından belirlenen BIST 50 endeksinin pay senetlerinde 12 Şubat 2021 tarihinden itibaren uygulanabilecek. Belirlenenler dışında kalan pay piyasalarında ise mevcut yasak devam edecek.

Aşının Adil Dağılımı Meselesi Sistemi Sorgulatıyor

Çekirdeğini Koç Üniversitesi öğretim üyesi Selva Demiralp ile arkadaşlarının oluşturduğu üç ülkeden beş değerli ekonomist epeyce ilgi çeken bir araştırma yapmışlar. Birkaç gün önce New York Times araştırmanın sonuçlarını özetleyen bir haber yayınladı. (If Poor Countries Go Unvaccinated, a Study Says, Rich Ones Will Pay). Aşının ülkeler arasında adil dağılımının, yani aşıyı hızla edinme gücü olmayan gelişmekte olan ülkelerin de aşıdan gelişmekte olan ülkelerle birlikte yararlanmasının tüm dünya ekonomisinin ve bu arada gelişmiş ülkelerin de çıkarına olacağını göstermişler.

Vatandaşlar 2021 Yılından Neler Bekliyor?

Yaşantımızın her alanında oldukça zorlu geçen bir yılı geride bıraktık. Sağlık sektörü başta olmak üzere; ekonomi, eğitim, turizm, ticaret vb. pek çok sektörde aşağı yönlü ivmelenmeler hız kazandı. Bu duruma sebep olarak Koronavirüsü göstersek de aslında virüsün ülkemizde yayılmaya başlamasından da önce hali hazırda bulunan bazı sorunlardan bahsetmek mümkün. Yavaş yavaş ortaya çıkan sorunlar, pandemi süreciyle hızlandı ve Türkiye, sorunlarıyla tez elden yüzleşti.