Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey » Page 21yeni e-konomi

Ekonomi, Maliye

Antalya G20 Liderler Zirvesinin Değerlendirilmesi

Ülkemiz, 1 Aralık 2014 tarihinde Avustralya’dan devraldığı 2015 yılı G20 Dönem Başkanlığı görevini, 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da yapılan G20 Liderler Zirvesi organizasyonu ile çok başarılı bir şekilde tamamlamıştır.Dünyanın en güçlü 20 lideri ile 13 bin katılımcı ve 3 bin basın mensubunun katıldığı Liderler Zirvesi için ülkemizin yaklaşık 100 milyon dolar harcadığı belirtilmektedir.

Ekonomi Politikasında Yeni Normaller ve Türkiye

Küresel kriz sonrasında eskiden normal kabul edilen göstergelerde değişiklikler olduğu ve yeni normallerin ortaya çıktığına önceki yazımda değinmiştim.

G-20 Uluslararası Vergi Sempozyumunun Değerlendirilmesi

Bilindiği üzere, Ülkemiz 2015 yılında G-20 (Group of Twenty- Yirmiler Grubu) Dönem Başkanlığı görevini yürütmektedir. Dünyaya yön veren ve Yirmiler Grubu olarak da adlandırılan G-20 grubu, G-8 maliye bakanlarının Washington’da 25 Eylül 1999 tarihindeki toplantısında kurulmuş olan dünyadaki önemli bir küresel ekonomik işbirliği platformudur.

Otel Odasından Neyi Alırsınız?

Kaldığımız otel odasında müşterilerin kullanımına sunulan; şampuan, dikiş seti, kalem ve bloknot defteri gibi şeyleri hatıra olarak veya işimize yarar diye aldığımız olmuştur.

G-20 Ülkeleri ve Türkiye’nin 2015 Yılı Dönem Başkanlığı

Bilindiği üzere, Ülkemiz 2015 yılında G-20 (Yirmiler Grubu) Dönem Başkanlığı görevini yürütmektedir. Ülkemiz bu görevi 1 Aralık 2014 tarihinde Avusturalya’dan devralmıştı. G-20 Dönem Başkanlığı kapsamında Ülkemiz yıl içinde birçok başarılı organizasyona ev sahipliği yapmış olup; son olarak 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da G-20 Liderler Zirvesine ev sahipliği yapacaktır.

VEHUP’tan İlk Etkinlik: Uluslararası Vergi Hukukunda Güncel Gelişmeler ve Türkiye’ye Etkileri

17 Mart 2015 tarihinde, İstanbul'da dört akademisyen (Prof. Dr. Funda Başaran Yavaşlar, Prof. Dr. Gülsen Güneş, Prof. Dr. Hakan Üzeltürk ve Dr. A. Bumin Doğrusöz) tarafından kurulan VERGİ HUKUKU PLATFORMU (VEHUP), 1. Yıllık Kongresini 3 Kasım 2015 tarihinde TOBB Plaza/İstanbul’da yapıyor.

Partilerin Asgari Ücret Vaatlerinin Karşılaştırılması

Gerek 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan milletvekili seçimleri gerekse 1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak milletvekili seçimlerinde siyasi partilerin ana vaatlerinden birisi asgari ücret artışıdır.

Tarihe Tanıklık Ediyoruz: İlk Kez bir Türk Bilim İnsanı, Aziz Sancar, Nobel Ödülü Aldı

İki hafta önce Türkiye’miz açısından hepimizi mutlu eden ve gurur veren tarihi bir olaya tanıklık ettik. İlk kez bir Türk bilim insanı, AZİZ SANCAR, Nobel ödülü almaya hak kazandı.

C20: Biz Diyoruz Ki

“C20: Biz Diyoruz Ki” sloganıyla 15-16 Eylül 2015 tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesinde gerçekleştirdiği Zirve’de ulusal ve uluslararası tüm sivil toplum kuruluşlarını küresel sorunlara çözüm arayışına ses vermeye çağırdı. Uluslararası vergi adaleti bu çağrının ana konularından birini oluşturuyordu.

VERGİALGI Yayın Hayatında 3. Yılını Tamamladı

Maliye Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı eski yöneticileri tarafından kurulan VERGİALGI internet sitesi yayın hayatında 3. yılı geride bıraktı.

Hizmet İhracatında “Bölgesel Merkez” Olabilecek miyiz?

Türkiye’nin bir “hizmet yönetim merkezi” haline getirilmesi uzun bir süredir çeşitli vesilelerle yoğun bir biçimde tartışılıyor. Bu konuda, özellikle Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) ciddi çaba ve girişimlerinin de altını çizmek lazım. Peki, bir ülkenin “hizmet yönetim merkezi” olmasından ne kastediyoruz?

Yabancı Sermaye On Kat Arttı Büyüme Düştü

2002 – 2014 dönemini karşılaştırırken çoğu kez geçmişten alınan örnekler kullanılıyor. Mesela deniyor ki “Cumhuriyet tarihi boyunca görülmemiş miktarda yabancı sermaye girişi oldu.” Doğrudur. Gerçekten de öyle. Yazının altındaki tablo 1950 yılından bu yana Türkiye’ye doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının yıllar itibariyle miktarını gösteriyor.

Mükellefler Olarak 2014’te Ne Kadar İncelendik?

Vergi incelemesi deyince… Vergi incelemesine ilişkin temel hükümler Vergi Usul Kanunu’nda yer alıyor. Bu noktada biraz hafıza tazelemekte yarar var;

AB ile İsviçre Otomatik Bilgi Değişimi Anlaşması İmzaladı

Avrupa Komisyonundan 27 Mayıs 2015 tarihinde yapılan açıklamaya göre, AB ile İsviçre arasında vergi kaçakçılığı ile mücadeleyi önemli ölçüde güçlendirecek tarihi bir vergi şeffaflık anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre her iki taraf 2018 yılından itibaren birbirlerinin mukimlerinin mali hesapları hakkında otomatik olarak bilgi değişiminde bulunacaklar. Bu anlaşma AB vatandaşları için İsviçre’nin ünlü banka gizliliği ilkesinin sonuna işaret ediyor ve vergi kaçırmak isteyenlerin İsviçre hesaplarında bulunan gelirlerini gizlemelerinin önüne geçmeye çalışıyor.

Nobel’e Aday Olmadan Katma Değerli Ürün Üretilebilir mi?

Seçim beyannameleri açıklandı. Bunların arasında “10 yıl içinde Kimya, Fizik, Tıp, Ekonomi alanlarında Nobel adayları çıkartmak ve an az bir Nobel ödülü almak” gibi bir hedef yok. Sanırım böyle bir hedef olsaydı bu durum hem bilim adamları açısından hem de milletimiz açısından gurur verici olurdu.

KOBİ’ler için Uluslararası Finansal Raporlama Standardı (IFRS for SMEs) güncellendi

Tam set Uluslararası Finansal Raporlama Standardını uygulayamayacak işletmeler tarafından kullanılmak üzere uluslararası toplum tarafından talep edilen ve 2009 yılında yayınlanan “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler için Uluslararası Finansal Raporlama Standardı” Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu tarafından güncellendi.