Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey » Page 8yeni e-konomi

Ekonomi, Maliye

Ponzi Yatırımlarda Risk ve Farkındalık

Ponzi; (İngilizce: Ponzi Scheme), esas itibariyle bir sonraki yatırımcının parasıyla önceki yatırımcı/yatırımcılarının paralarının ödendiği sisteme verilen addır. Özü itibariyle bir aldatma ve dolandırıclık yöntemidir. Ülkemizde saadet zinciri veya titan zinciri olarak adlandırılan sözde yatırımlardan özü itibariyle farksızdır. Ponzi düzeninde istikrar sürdüğü sürece- hem oyunu oynayan kişi hem de yatırımcılar kazanır.

Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma ve Endüstri 4.0

Buharlı makinelerle başlayan ilk sanayi devrimini, elektrikle çalışan makinelerin oluşturduğu 2. Sanayi devrimi takip etti. 3. sanayi devrimi, dijital teknolojiyi (elektronik cihazlar, bilgisayar) üretim sürecine dahil etti. Gelişen teknoloji ile birlikte yapay zeka, nesnelerin interneti, büyük veri, robotik uygulamalarla “Endüstri 4.0” adıyla da bilinen 4. sanayi devrimine ulaşmış durumdayız.

Avrupa’da Bitcoin Endişesi

Bitcoin. Sanal para. Baş döndürücü değer kazandı. Ocak 2017’de 1000 dolar iken. 17 Kasım 2017 tarihinde 20 bin dolara fırladı.

En Pahalı Şatoyu Kim Aldı?

Paris yakınlarında bir şato satılmıştı. En pahalı şato satışı. Tam 275 milyon Euro.

Varlık Yönetim Şirketlerinde Çark Nasıl Dönüyor?

Bugünlerde sıkça duymaya başladığımız (X) bankası tahsil edemediği şu kadar alacağını (Y) varlık yönetim şirketine sattı, (A) finans kuruluşu tahsilinden vazgeçtiği şu kadar alacağını cüzi bir paraya (B) varlık yönetim şirketine sattı gibi. Kimdir bu varlık yönetim şirketleri, nasıl çalışır, neden batık kredi satın alır? Bu soruların hepsine bu yazımda değinmiş olacağım.

Gayrisafi Yurtiçi Hâsıla 3. Çeyrekte% 11,1 Arttı

Gayrisafi yurtiçi hâsıla üçüncü çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak (2009=100), 2017 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %11,1 arttı. Üretim yöntemiyle gayrisafi yurtiçi hâsıla tahmini, 2017 yılının üçüncü çeyreğinde cari fiyatlarla %24,2 artarak 827 milyar 230 milyon TL oldu.

2016 Yılı Dünyanın En Popüler Şehirleri Listesinde Ülkemizden 4 Şehir Var: Artvin 2,4 milyon ziyaretçi ile 85. Sırada!

Uluslararası araştırma şirketi 'Euromonitor International' tarafından oluşturulan 'Dünyada en çok ziyaret edilen 100 kent' arasında Ülkemizden 4 şehir yer aldı. Londra’da yapılan Dünya Turizm Fuarı çerçevesinde açıklanan listede, dünyada turistler için en popüler 100 kent listesinde İstanbul 15. sırada yer alırken, 29. sırayla Antalya, 68. sırayla Edirne ve 85. sırayla da Artvin yer almış.

Çağrı Merkezleri 2017 Yılı Sektör Pazar Verileri

2000 yılından sonra hem tüketiciler hem de firmalar tarafından hızla kullanılmaya başlayan çağrı merkezlerinin, özel sektör ve kamuda fonksiyonu ve kapasitesi her geçen yıl artmaktadır. Çoğumuz çağrı merkezlerini aradığımızda biraz geç cevap verildiğinde veya tatmin edici bilgileri alamadığımızda hemen kızarız ama yine de çağrı merkezlerinden vazgeçemeyiz ve tekrar ararız, zira telefonla hizmet almak konforlu bir iştir.

Hazine’nin Altın Tahvil İhracında Elde Edilen Sonuçlar

Hazine Müsteşarlığı yastık altındaki altın miktarının en muhafazakâr tahminlere göre yaklaşık 2200 ton (100 milyar ABD Doları) olduğunu tahmin etmektedir.

TL'nin Değer Kaybı ve Bir Öneri

TL, son birkaç gün içinde hızlı bir değer kaybıyla karşılaşınca piyasalarda ciddi bir telaş ve karamsarlık dalgası oluştu. Bu telaş ve karamsarlık haksız değildi.

İnternetten Yeni Bir Finansman ve Yatırım Modeli: Kitle Fonlaması

Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de yaygın bir şekilde uygulama alanı bulan yeni nesil fonlama ve yatırım modeli Kitle Fonlaması veya Kitlesel Fonlama (Orijinal Crowdfunding) ülkemizde de yasal zemine kavuşuyor.

Vergi, Zulüm, İsyan

Osmanlıdan bu yana gerçekleşmiş olan vergi isyanlarını yazdığım “Cehennem Deliği” kitabımdan küçük bir kesit;

“Whatsapp” Aracılığıyla Yapılan Tebligat Geçerli midir?

Bilindiği üzere gerek idari gerekse yargı mercilerce ilgililere yapılacak tebligatlar kanunlarla belirli esaslara bağlanmıştır. Ancak en nihayetinde tebliğ kavramının temel amacı ilgililerin tebligatta yazan hususlarda bilgilendirilmesi ve uyarılmasıdır.

Bütçe Ekim Ayında 3,3 Milyar TL Açık Verdi

2016 yılı Ekim ayında 104 milyon TL açık veren bütçe, 2017 yılı Ekim ayında 3,3 milyar TL açık verdi.

Sigara İçmeyene Tatil Ödülü

Sigarayı bırakmayı teşvik için İlginç bir uygulama başlıyor. Sigara içmeyenler 6 gün fazla tatil yapacak.

Osmanlı'dan Cumhuriyet'e

Kapitülasyonlar ve Lozan Antlaşması Osmanlı İmparatorluğu’nun yedi düvele verdiği çeşitli siyasal, ekonomik, ticari ve mali imtiyazları kapsayan kapitülasyonlar, 1365 yılında I. Murat’ın Raguse Cumhuriyetine verdiği kapitülasyonla başlar (bugün Hırvatistan’a ait bulunan Dubrovnik kenti o dönemde ayrı bir devletti.)