Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey » Page 5yeni e-konomi

Ekonomi, Maliye

Geleceğin Yemeği Tezgahta!

Şişe içinde pudra haline getirilmiş yemekler. Fransa marketlerinde satışa sunuldu.

Dünyada Kaç Milyoner Var?

Capgemini şirketinin 2017 yılında yaptığı araştırmaya göre dünyada: -En az bir milyon dolar şahsi serveti olanların toplam sayısı 18,1milyon.

Ticaret Savaşında İkinci Perde

Dünya ticaret savaşı. Trump başlattı.

Buruk Bir Heyecanla Rusya’daki 21. FİFA Dünya Kupasını Seyrediyoruz

Dünya genelinde düzenlenen en prestijli futbol organizasyonu olan ve FİFA tarafından düzenlenen 21. Dünya Kupası beş kıtadan 32 ülkenin katılımıyla 14 Haziran 2018-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında Rusya’da gerçekleştiriliyor.

Sürdürülebilir Büyüme

Ekonomi ilk çeyrekte yüzde 7,4 büyüdü. Yüzde 7.4’lük büyümenin üçte ikisi tüketimden, üçte biri yatırımdan kaynaklandı.

Mayıs Ayında Bütçe 2,7 Milyar TL Fazla Verdi

2017 yılı Mayıs ayında 6,4 milyar TL fazla veren bütçe, 2018 yılı Mayıs ayında 2,7 milyar TL fazla verdi.

Türkiye 2018 İlk Çeyrekte 7,4 Oranında Büyüdü

Gayrisafi yurtiçi hasıla tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak (2009=100), 2018 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %7,4 arttı.

Rekor Büyüme Rakamları ve Dünyanın En Büyük Ekonomisi Olmak

Ocak - Mart, 2018 döneminde Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) %7,4 arttı. Bu artış 2017 yılında bir önceki yıla göre gerçekleşen %7,4 artışla aynı. Bu büyüme yüzlerimizi güldürdü. Ancak $ ve faizde meydana gelen gelişmeler moralimizi bozdu. 2018 yılı Temmuz ayı başı ile yeni bir sisteme geçiyoruz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine. Hedefimiz bu sistemle dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer almak.

Enflasyon ve Faizler

Enflasyon Artmaya, TCMB Faiz Artırmaya Devam Ediyor Geçtiğimiz hafta Mayıs ayı enflasyon verileri açıklandı. Mayıs ayında tüketici fiyatları yüzde 1,62 oranında artmış, yıllık enflasyon yüzde 12,15 olmuştur. Bu oran, son yedi yılın en yüksek Mayıs ayı oranıdır.

Ocak’ta 7 Milyar, Şubat’ta 4.5 Milyar, Mart’ta 4.8 Milyar Olan Cari Açık Nisan’da 5.4 Milyar Dolar Oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda ödemeler dengesi verileri açıklandı. Ocak’ta 7 milyar, Şubat’ta 4.5 milyar, Mart’ta 4.8 milyar olan cari açık Nisan’da 5.4 Milyar ABD Doları olarak gerçekleşti.

Teşvik Belgesi Almak İçin Elektronik Başvuru Dönemi Başlıyor

Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2012/1)’de Değişiklik Yapılmasına Dair (2018/2) ile yapılan değişiklikle Teşvik Belgesi almak için kağıt ortamında başvuru kaldırılarak elektronik ortamda başvuruya geçiliyor.

Yatırımcılar En Yüksek Reel Getiriyi Mayıs Ayında Amerikan Doları'ndan Elde Etti

En yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %5,26, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise %7,51 oranlarıyla Amerikan Doları'nda gerçekleşti.

Emlakçılar, Kiralamada Bir Aylık Kira Bedelinden, Satışta İse %4’ten Fazla Komisyon Alamayacak

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik uyarınca;

Emlak Komisyonculuğu Yapabilmek Şartlara Bağlandı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik uyarınca Emlak Komisyonculuğu yapanlar 18 ay içerisinden Yönetmelikte hükmolunan şartları yerine getirmesi gerekiyor.

Elektrikli Otomobil Ne Kadar İşsizlik Yaratacak?

Almanlar yeni teknolojinin yaratacağı sonuçları hesaplıyor. Almanya’nın bu günden 2030 yılına kadar elektrikli otomobille ilgili öngörüsü:

Avrupa Ekonomisinin Taklidi Ürünlerden Kaybı Ne Kadar?

Kozmetikten giyime kadar on üç sektör Taklit ürünlerden olumsuz etkileniyor.