Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Yazarlar

Mehmet Nuri ASLAN

1953 yılında Urfa’da doğdu. İlkokuldan sonra parasız yatılı İlköğretmen Okulu sınavlarını kazandı, Akşehir İlköğretmen Okulunu bitirdiği 1971 yazında Urfa Lisesinde fark derslerini vererek, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine başladı.

1974 yılı yazında Londra’da dil okuluna devam etti, 1975 yazında İsveç’te (Göteborg) işletmecilik stajı yaptı.

1976 yılı yaz döneminde İktisat Fakültesi’ni iyi derece ile bitirdi. Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu giriş sınavında başarılı oldu, 1977 yılı başında öğretmenlikten ayrılıp Kurulda göreve başladı. Maliye Bakanlığınca lisans üstü çalışma yapmak üzere yurt dışına gönderildi. Northeastern Üniversitesi’nden 1984 yılında Para ve Banka dalında lisans üstü derecesi aldı. Bakanlıkça 1985 yılında İngiltere’de Gelir İdaresi nezdinde incelemeler yapmak üzere Londra’ya gönderildi. Aynı yıl Uluslararası Borç Krizi konulu tezini savunduğu Drew Üniversitesinden Uluslararası İlişkiler dalında da mastır derecesi aldı.

1988 yılında T.C Emekli Sandığı Genel Müdür Yardımcılığına atandı.

O zamanki adı İş ve İşçi Bulma Kurumu olan bugünkü İŞKUR’a 1989 yılında Genel Müdür oldu.

1992 yılında T.C Kopenhag Büyükelçiliği Çalışma Müşaviri olarak atandı. 1996 yılına kadar yaptığı bu görevden sonra yurda döndü, yeniden Maliye Bakanlığı Baş Hesap Uzmanlığı görevine atandı.

1998 yılında emekli oldu. Yeminli Mali Müşavirliğin yanı sıra özel sektörde yönetici olarak çalıştı, kısa bir süre Dünya Bankası’na danışmanlık yaptı. Çeşitli şirketlerde denetim ve yönetim görevlerinde bulundu. Ayrıca, son on yıldır Yeditepe Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi’nde Finansal Muhasebe ve Türk Vergi Sistemi dersleri veriyor.