Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi

2020 Beyanname İlk Yardım Masası

İmdat TÜRKAY
19 Mart 2020İmdat TÜRKAY
2734OKUNMA

Vergi Dairesine Gitmeden Hazır Beyan Sisteminden Beyanname Vermenin Önemi

Tüm dünyayı etkileyen Yeni Korona Virüs Hastalığı nedeniyle, vatandaşa hizmet sunan tüm kamu kurum ve kuruluşları gibi Hazine ve Maliye Bakanlığı-Gelir İdaresi Başkanlığı da 2019 yılına ait yıllık beyannamenin verilmeye devam edildiği 1 Mart - 30 Nisan/2020 dönemine ilişkin olarak, 13.03.2020 tarihinde yayınladığı Duyuru ile mükelleflerin vergi dairesine gitmeden internet ortamında beyanname verme ve diğer elektronik hizmetlerden daha fazla yararlanma konusuna dikkat çekmiştir.

Duyuruda; gerek ulusal gerekse uluslararası boyutta yakından takip edilen Yeni Korona Virüs Hastalığı (Covid-19) ile mücadele kapsamında uzmanların yaptığı tavsiyeler, değerlendirmeler ve analizler çerçevesinde zorunlu durum olmadıkça vatandaşların kalabalık ortamlarda bulunmamasına dikkat çekilerek; vergi mükellefleri tarafından bizzat vergi dairelerine gidilerek yapılan vergi ödeme, beyanname gönderme, dilekçe verme, başvuru yapma vb. işlemlerin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından mükelleflerin hizmetine sunulan WEB veya MOBİL uygulamalar üzerinden elektronik ortamda, hızlı, güvenilir bir şekilde ve 7/24 yapılabileceği hatırlatılmıştır.

Bilindiği üzere, 2019 yılında gelirin konusuna giren; ticarî kazanç, ziraî kazanç, ücret, serbest meslek kazancı, gayrimenkul sermaye iradı, menkul sermaye iradı ve diğer kazanç ve iratları elde eden gerçek kişi tam/dar mükellefler 1 Mart-30 Nisan/2020 döneminde Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi vermeye devam etmektedirler.

Ticari, zirai ve mesleki faaliyetinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi mükellefleri, 2019 yılına ilişkin Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerini elektronik ortamda göndermektedirler.

Mükellefler; kira, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarına ilişkin Gelir Vergisi Beyannamelerini ise, Gelir İdaresi Başkanlığının HAZIR BEYAN SİSTEMİ’ne web (hazirbeyan.gib.gov.tr) adresi veya mobil (HAZIR BEYAN) uygulaması üzerinden erişerek elektronik ortamda hazırlayıp onaylayarak vergi dairesine gönderebilir ve tahakkuk eden vergileri aynı ortamda banka kartı veya kredi kartı ile ödeyebilirler.

Mükellefiyet kaydı olmayanlar ve Hazır Beyan Sistemi üzerinden daha önce beyanname vermemiş olanlar da bu uygulama üzerinden beyanname verebilirler.

Mükelleflerin, Yıllık Beyannamelerini Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan ve 7 gün 24 saat açık olan Hazır Beyan Sistemi üzerinden, 1 Mart-30 Nisan/2020 tarihleri arasında internet ortamında kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde verebilmeleri mümkün bulunmaktadır.

Kira geliri elde eden 60 yaşını doldurmuş mükellefler ile engelliliği veya hastalığı nedeniyle vergi dairesine gidemeyecek durumda olan mükelleflerin, Vergi İletişim Merkezini (189) aramaları durumunda, adreslerine gidilerek beyannamelerini hazırlamalarına ve göndermelerine yardımcı olunmaktadır.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor