Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi

Vergi

Nazmi KARYAĞDI
25 Mart 2020Nazmi KARYAĞDI
1727OKUNMA

65 Yaş ve Üzeri SM, SMMM ve YMM’ler İkilemde Kalmayacaklar, Evde Kalacaklar

VERGİALGI’da yazılarımızı takip eden okuyucularımız hatırlayacaklardır.

Pazar günü (22 Mart 2020) günü yayınlanan yazımızda;

  • 65 yaş ve üzeri vatandaşların,
  • Bağışıklık sistemi düşük ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanların ve
  • Bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşların

21 Mart 2020 saat 24.00’den sonra ikametlerinden dışarı çıkmalarının, açık alanlarda, parklarda dolaşmalarının ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmelerinin sınırlandırılarak sokağa çıkmalarının yasaklandığını duyurmuştuk.

Ancak ertelenmemiş olan beyanname verme süreleri nedeniyle sayıları 18 bin civarında olan SM, SMMM ve YMM’lerin ve onların çalışanlarının ve stajyerlerinin bürolarına gitmesi gerekiyordu.

Kamusal bir görev yerine getiren 65 yaş ve üzeri meslek mensuplarının, İçişleri Bakanlığınca yayınlanan sokağa çıkma yasağının istisnası sayılan kişiler arasında olabileceğini belirtmiştik.

Son olarak da meslek mensuplarının sokağa çıkma yasağına uymak ya da istisna belgesi almak için yetkili makamlara başvurmak konusunda ikilem içinde kaldıklarını yazmıştık.

Gelir İdaresi 518 nolu VUKGT ile konuyu açıklığa kavuşturdu

Salı akşamı (24.3.2020) mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile konuya netlik getirildi.

65 yaş ve üstünde olması veya kronik rahatsızlığı bulunması nedeniyle sokağa çıkma yasağı kapsamına giren mükellefler ve meslek mensupları ile beyanname/bildirimleri bu meslek mensuplarınca verilenler 22/3/2020 ila sokağa çıkma yasağının sona ereceği tarih (bu tarihler dâhil) arasında mücbir sebep hali kapsamına alındılar.

Mücbir sebep dönemine ilişkin verilemeyen beyanname/bildirimlerin verilme süreleri ile bunlara istinaden tahakkuk eden vergilerin ödeme sürelerinin son günü, sokağa çıkma yasağının sona ereceği günü takip eden 15 inci günün sonuna kadar uzatıldı.

Süre uzatımına ilişkin herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın vergi dairelerince re’sen işlem yapılacak.

Sokağa çıkma yasağı 30/6/2020 tarihinden önce sona ererse gelir vergisi mükellefi olan meslek mensupları, sona erme tarihinden itibaren söz konusu madde kapsamındaki mücbir sebep hükümlerinden faydalandırılacaklar.

Özetle Gelir İdaremiz 65 yaş ve üzeri meslek mensuplarımıza şunu söyledi;

“Evde kal, sağlıcakla kal!” 

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor