Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
19 Ocak 2017
130OKUNMA

Yeni ABD Başkanının Şirketlere İnovasyon ve Vergi Uyarısı

28 Kasım 2016 tarihinde VERGİALGI.net’te yayınlanan “Dünyada İnovasyon ve AR-GE’ye En Çok Harcama Yapan Şirketler” çalışmasında da belirtildiği gibi; Dünyada İnovasyona en çok harcama yapan ilk 10 şirketin 9’u ABD’li şirketler, yani dünyanın her ülkesinden en parlak beyinlerini toplayan silikon vadisinin şirketleri.

2016 yılında bu 9 şirketin inovasyona ayırdığı toplam para tam 61,6 milyar dolar. Dünyada ARGE’ye en çok harcama yapan ilk 20 şirketin ise 13’ü ise yine ABD’li şirketler. 2016 yılında bu 13 şirketin AR-GE’ye ayırdıkları toplam para ise 112,5 milyar dolar.

İşte, Aralık ayı içinde ABD Başkanlığına seçilen işadamı Donald Trump, Amerikalı dev teknoloji şirketlerinin yöneticileri (CEO) ile bir toplantı yaptı. New York'ta bulunan Trump Tower'da yapılan toplantıya katılan 13 firmanın toplam büyüklüğünün 3 trilyon doları geçtiği basına yansıdı.

Toplantıya; e-ticaret firması Amazon CEO'su Jeff Bezos, Tesla CEO'su Elon Musk, Apple CEO'su Tim Cook, Facebook CEO'su Sheryl Sandberg, Google'ın ana şirketi Alphabet'in CEO'su Larry Page ve Alphabet Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, Microsoft CEO'su Satya Nadella,Intel CEO'su Brian Krzanich, yazılım devi Oracle'ın yöneticisi Safra Catz, IBM CEO'su Ginni Rometty ve ağ teknoloji şirketi Cisco'nun CEO'su Chuck Robbinsve Planti Technologies yöneticisi Alex Karp katılım sağlamıştı.

İlk defa bir masa etrafında bir araya gelen ABD'nin teknoloji devleri ekonomik büyüklükleriyle neredeyse dünyanın 5. büyük ekonomisini oluşturuyorlar. Yeni ABD Başkanının, toplam değerinin 3 trilyon dolar olduğu belirtilen dev teknoloji şirket yöneticilerine hitaben söylediği, "Dünyada sizin gibi hiç kimse yok. İnovasyonlara devam etmenizi istiyoruz. Bunun için sizin yanınızda olacağız. Size yardımcı olmak için buradayım. Beni ve personelimi istediğiniz zaman arayabilirsiniz. Burada resmi bir emir komuta zinciri yok" ifadesi çok dikkat çekici ve önemliydi.

Büyüklükleriyle Türkiye'nin bütçesini de 4'e katlayan masadaki dev şirketler, İngiltere, Fransa ve hatta Hindistan gibi ülkeleri bile geride bırakıyorlar. Yeni seçilen Başkanın, ABD'nin teknoloji merkezi kabul edilen Kaliforniya eyaletindeki Silikon Vadisi ile Beyaz Saray arasındaki ilişkileri geliştirmeyi amaçladığı belirtildi.

Yeni Başkan Amerikalı dev teknoloji şirketlerinin liderleri ile bir araya geldiği toplantıda, ABD Başkanlığına başlayacağı 20 Ocak 2017 tarihinden sonra Amerikalı teknoloji şirketleri için ticareti daha kolay hale getireceğini söyledi.

Seçim kampanyası sırasında üretimlerini ABD'den yurt dışına taşıyan Amerikalı teknoloji şirketlerini eleştiren Başkan, toplantıda uluslararası ticaret anlaşmalarını geliştirme sözü de verdi.

Yeni Başkan Donald Trump seçim kampanyası sırasında seçmenlere ABD’de %35 olan kurumlar vergisi oranını %15’e düşürüleceğini, veraset vergisinin tamamen kaldırılacağını, vergi kesintilerinin üst sınırının yükseltileceğini taahhüt etmişti. Ayrıca Donald Trump, Amerikan firmalarının ülke dışındaki fabrikalarında ürettikleri ürünleri iç pazara getirmeleri durumunda, %35 oranında gümrük vergisine tabi olacaklarını söylemişti.

Yeni ABD Başkanı, twitter hesabından yayınladığı mesajında ise ülke içinde yatırımlar için vergi oranlarını indirmeye hazır olduklarını da belirtmişti.

Son dönemde yapılan açıklamalardan yeni ABD Başkanı Donald Trump’ın korumacılık politikası izleyeceği anlaşılıyor. Bu kapsamda son olarak Trump’tan otomobil şirketlerine vergi tehdidi geldi ve Ford'a Meksika yatırımını iptal ettiren General Motors eleştirisinden sonra şimdi de Japon otomotiv devi Toyota'nın Meksika’da fabrika kurma planını eleştirdi. Trump, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Toyota'nın "Corolla" model araçlarını üretip ABD'ye satmak için Meksika'da yeni bir fabrika kurma planını eleştirerek, ya ABD’de fabrikanı kur ya da daha yüksek gümrük vergisi ödemeye hazır ol ifadesini kullandı.

Bakalım, dünyanın hala en büyük ekonomisine sahip ABD’nin yeni Başkanı göreve başlayacağı 20 Ocak 2017 tarihinden sonra bunların hangisini yapabilecek.

Yorumlarınızı Bize Yazınız
Soru SorYazarlarımızın güncel sorulara cevap verebildiğini göz önünde bulundurarak, lütfen makalenin yayımı tarihten itibaren en geç bir ay içinde sorunuzu yöneltiniz.