Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi

Ekonomi, Maliye

Özkan ATİLA
01 Temmuz 2013Özkan ATİLA
284OKUNMA

Üç T Zamanı!

17-18 Haziran tarihlerinde Kuzey İrlanda’da yapılan G8 zirvesinde, dünyanın en zengin 8 ülkesi ticaret, vergi ve şeffaflık (İngilizce karşılıkları olan Trade, Tax ve Transparency dolayısıyla üç T olarak adlandırılmaktadır) konularında önemli bir ilerleme kaydetmişlerdir.

Zirve, Amerika ile Avrupa Birliği arasında transatlantik serbest ticaret alanı yaratma konusunda gelecek ay görüşmelerin başlayacağının duyurulması ile başladı. Fransa, Hollywood'un Fransız film endüstrisini yok etmesine izin verilmeyeceği sözünü aldıktan sonra, görüşmelere onay verdi. Sözleşmenin 2014 yılında yapılması ve serbest ticaret ile 200 milyar doların üzerinde fayda sağlanacağı tahmin ediliyor.

Zirvede ayrıca ortaklık yapısı bilinmeyen paravan şirketler ile ilgili şeffaflığın teşvik edileceği sözü verildi. Bilindiği üzere paravan şirketler, yasal olarak kurulmakla birlikte uluslar arası vergi planlaması amacıyla kullanılmaktadırlar. Her firmanın gerçek ortaklarını bildirmesi ve gerektiğinde güncellemesi konusunda mutabakata varılmıştır.

Son olarak zirvenin diğer ana başlığı vergidir. Apple, Google ve Starbucks gibi Amerikan çok uluslu şirketlerin yurt dışı kazançları üzerinden düşük vergiler ödemeleri, zirvenin ev sahibi İngiltere başta olmak üzere G8 ülkelerinin gündemindedir. Vergiden kaçınma ile mücadele etmek üzere, dünya çapında vergi otoritelerinin otomatik bilgi paylaşımı konusunda OECD tebliğ çalışmasında sona gelinmiştir.

www.economist.com

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor