Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Özkan ATİLA
24 Şubat 2013Özkan ATİLA
82OKUNMA

Güne Kahve Kokusuyla Başlamak!

Dünyaca ünlü kahve firması Starbucks’tan yapılan açıklamaya göre, firma İngiltere’de 2013 ve 2014 yıllarında, ödemesi gereken vergilere ek olarak her yıl için 10 milyon Pound (yaklaşık 27,5 milyon TL) fazla vergi ödeyecek

 

Aynı açıklamada, bu kararın kanuni bir zorunluluktan kaynaklanmadığı gibi yetkililerden de herhangi bir baskı görmeksizin firmanın kendi özgür iradesiyle alındığı ifade edilmiştir. Buna karşılık söz konusu kararın alınmasında, firmanın yüksek fiyatlarına rağmen ödediği düşük vergilere karşı tepki gösteren İngiliz tüketicileri etkili olmuşlar.

 

Ne yazık ki bir pazarlama harcamasına dönüşen bu fazla vergi ödeme çabaları, halkta beklenen olumlu etkiyi oluşturmamış. Hükümetin kemer sıkma politikalarını ve kurumlar vergisindeki vergiden kaçınmaları protesto eden bir grup, Starbucks’ın İngiltere’de faaliyette bulunduğu 1998 yılından bugüne kadar sadece 8,6 milyon Pound vergi ödediklerine işaret etmekte. Bunun nedeni olarak ise Starbucks’ın İsviçre ve Hollanda gibi daha düşük vergili ülkelerde bulunan iştiraklerine ödediği yüksek miktardaki marka kullanım bedeli ve know-how ödemeleri, gösterilmektedir.

 

Her ne kadar Starbucks, vergi cennetlerini kullandığını kabul etmese de Amsterdam’da bulunan iştiraki için Hollanda vergi idaresi ile düşük vergi oranı için görüşmelerde bulunduğunu kabul etmekte.

 

Starbucks’ın bu yaşadıkları bir çok uluslararası şirketin yakında yaşayabilecekleri konusunda bir işaret niteliğinde. Bugün halkın vergiden kaçınmaya olan tepkileri politikacıların daha tabana yaygın ve iş dostu bir vergi politikası oluşturmalarına sebep olabilir. Yaşanan bu gelişmelerin en somut sonucu ise çok uluslu şirketlere yönelik vergi politikaları konusunda G-8 ülkelerinin öncülüğünde OECD bünyesinde başlatılan çalışmalardır.

(Kaynak: www.economist.com)