Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Nazmi KARYAĞDI
05 Nisan 2018Nazmi KARYAĞDI
547OKUNMA

Elektrikli Motosiklet ve Otomobil Sahiplerine MTV Geldi

VERGİALGI’da yayınlanan yazılarımızı takip eden okuyucularımız hatırlayacaktır.

10 Nisan 2016’da yayınlanan “Elektrikli Motosikletlerde ve Otomobillerde MTV Var mı?” başlıklı yazımızda sorumuzun cevabını vermiştik.

O dönemde otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerleri ile motosikletlerin vergilendirmesinde temel ölçüt olarak aracın yaşı ve motor silindir hacmi dikkate alınıyordu.

Bu nedenle de elektrikli motosikletler ve otomobiller için Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödenmiyordu.

27 Mart 2018 tarihinde mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanan 7103 Sayılı "Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun"la elektrik motorlu taşıtlar Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu kapsamına alındı.

Buna göre sadece elektrik motoru taşıyan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerleri ile motosikletler için MTV taşıtın değerine ve yaşına isabet eden normal vergi tutarının %25 i olarak belirlendi.

MTV sadece yeni kayıt ve tescil olan elektrikli motosiklet ve otomobillere getirilmedi.

31.12.2017 tarihinden önce kayıt ve tescil edilen, sadece elektrik motoru taşıyan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerleri de MTV kapsamına alındı.

Burada da alınacak vergi, taşıtın yaşına isabet eden normal vergi tutarının %25’i olarak belirlendi.

Öte yandan sadece elektrik motoru taşıyan panel van ve motorlu karavanlar da MTV kapsamına alınarak taşıtın yaşına isabet vergi tutarının %25’i olarak belirlenmiş durumda.

Özetle iki yıl önce hiç MTV ödemeyen elektrikli motosiklet ve otomobil sahipleri, benzinli ve dizel araç sahiplerinin ödediği MTV’nin dörtte biri kadar vergi ödeyecekler.

Yorumlarınızı Bize Yazınız
Soru SorYazarlarımızın güncel sorulara cevap verebildiğini göz önünde bulundurarak, lütfen makalenin yayımı tarihten itibaren en geç bir ay içinde sorunuzu yöneltiniz.