Özkan ATİLA
Özkan ATİLA

Çift İrlandalının Sonu

2359

İrlanda hükümeti tartışmalı vergi politikalarından birini değiştirmeyi planlıyor

Çift İrlandalı, şirketlerin kârlarını düşük vergili vergi cennetlerine transfer etmesini sağlamaktadır. Bu yöntem genellikle, royalti gibi ödemelerin öncelikle İrlanda’da yerleşik bir şirkete yapılması ve daha sonra bu ödemelerin vergi ödenmeyen bir ülkede mükellef olan başka bir İrlanda’da kayıtlı şirkete aktarılması şeklinde uygulanmaktadır. Bu, özellikle Amerikan bilgisayar ve ilaç firmaları arasında popüler bir yöntemdir.

Ocak’tan itibaren İrlanda'da mukim tüm yeni şirketlerin aynı zamanda İrlanda vergi mükellefi olmak zorunda olması ile çift İrlandalı imkânsız hale gelecektir. Bununla birlikte, çift İrlandalı Ocak ayında tamamen sona ermeyecektir. İrlanda’da kayıtlı mevcut firmalara, muhasebe yapılarını değiştirebilmeleri için 6 yıl süre verilmektedir.

İrlanda'nın bu hareketi kendisi vergi cenneti olmayan ancak vergi dostu anlaşmalar sayesinde yaygın vergi kaçırmaya olanak sağlayan, Lüksemburg ve Hollanda üzerindeki baskıları artıracaktır.

(Kaynak: www.economist.com)

YASAL UYARI : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları yazara aittir. Yazar adı ve "vergialgi.net" internet sitesi adı kullanılmadan alıntı yapılamaz.
VERGİALGI, yeni e-konomi'nin bilgi paylaşım platformudur.