Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Hasan Halil GÖNÜL
26 Mayıs 2013Hasan Halil GÖNÜL
149OKUNMA

ABD Gelir İdaresi 24 Mayıs’ta Kepenk Kapattı

ABD’de 2011 yılında bütçenin açığının kontrol altına alınabilmesi amacıyla yayınlanan Kanun ile yürürlüğe giren bütçe kesintilerine dair uygulama başladı. Bu kapsamda ABD Gelir İdaresi ilk olarak 24 Mayıs’ta kepenk kapattı. Daha sonra yıl içinde yine benzer şekilde 14 Haziran’da, 5 ve 22 Temmuz’da ve 30 Ağustos’ta da kapılar kapalı olacak. Üstelik bu tarihlere başka bir-iki günün daha eklenme olasılığı da var.

 

Uygulamanın amacı tabii ki tasarruf

Uygulama zaten bu günlerde çalışanlara (en üst yönetici dahil) ücret ödenmemesi amacını taşıyor. Yani zorunlu ücretsiz izin verilecek. Ayrıca cari giderlerden de tasarruf sağlanacak. Bu nedenle de tüm birimler belirlenen günlerde kapalı olacak. Ancak bu durum beyanname verme veya ödeme yapma gibi yükümlülüklerin tarihlerini değiştirmeyecek.

 

Doğal olarak bu uygulamayı yapan tek kurum Gelir İdaresi değil. Bazı özel birimler hariç olmak üzere tüm federal birimler bu uygulamaya dahil. Yapılması öngörülen tasarrufun yarısını savunma ile ilgili birimler diğer yarısını da diğer birimlerin sağlaması planlanıyor. Üstelik bu durum sadece bu yıla özgü de değil. Uygulama 2023 yılına kadar sürecek.

 

85 milyar Dolar tasarruf bekleniyor

Bu yöntem ile sadece bu yıl 85,4 milyar ABD Doları tutarında tasarruf yapılması öngörülüyor. 10 yılda sağlanması planlanan tasarruf tutarı ise 1,2 Trilyon Dolar dolaylarında.

 

Yorumlarınızı Bize Yazınız
Soru SorYazarlarımızın güncel sorulara cevap verebildiğini göz önünde bulundurarak, lütfen makalenin yayımı tarihten itibaren en geç bir ay içinde sorunuzu yöneltiniz.