Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ekonomi, Maliye

Hasan Halil GÖNÜL
07 Haziran 2015Hasan Halil GÖNÜL
580OKUNMA

AB ile İsviçre Otomatik Bilgi Değişimi Anlaşması İmzaladı

Avrupa Komisyonundan 27 Mayıs 2015 tarihinde yapılan açıklamaya göre, AB ile İsviçre arasında vergi kaçakçılığı ile mücadeleyi önemli ölçüde güçlendirecek tarihi bir vergi şeffaflık anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre her iki taraf 2018 yılından itibaren birbirlerinin mukimlerinin mali hesapları hakkında otomatik olarak bilgi değişiminde bulunacaklar. Bu anlaşma AB vatandaşları için İsviçre’nin ünlü banka gizliliği ilkesinin sonuna işaret ediyor ve vergi kaçırmak isteyenlerin İsviçre hesaplarında bulunan gelirlerini gizlemelerinin önüne geçmeye çalışıyor.

Avrupa Komisyonu'nun Ekonomik ve Mali İşler, Vergilendirme ve Gümrük Komiseri Pierre Moscovici, "Bu anlaşma, vergi saydamlığı ve vergi konularında işbirliği bakımından AB ile İsviçre arasında yeni bir dönemin habercisidir. Bu vergi kaçıranlara yönelik yeni bir darbe ve Avrupa'da daha adil bir vergilendirme sistemine doğru yeni bir ilerlemedir. AB, uluslararası ortaklarımızın bizi takip edeceği umuduyla otomatik olarak bilgi değişiminde öncülük yapmaktadır. Bu anlaşma, AB azminin ve kararlılığının neler başarabileceğinin kanıtıdır."

Otomatik bilgi değişimi, yaygın olarak vergi kaçırma ile mücadelede en etkili araçlardan birisi olarak kabul edilmektedir. Otomatik bilgi değişimi, vergi idarelerine mukimlerinin yabancı ülke gelirleri hakkında temel bilgiler sağlar ve böylece bu kişiler hakkında yapılması gereken vergi tarhiyatı yapılabilir ve doğan vergiler tahsil edilebilir.

Yeni AB-İsviçre anlaşmasına göre, üye devletler yıllık bazda, İsviçre’de hesabı olan mukimlerinin; adlarını, adreslerini, vergi kimlik numaralarını ve doğum tarihlerini ve diğer mali ve hesap bakiyesi bilgilerini alacaklar. Bu yeni saydamlık süreci, sadece üye devletlerin vergi kaçıranları izleme ve onlarla mücadele etme yeteneğini geliştirmekle kalmayacak aynı zamanda gelir ve varlıklarını yurtdışında gizlemeye karşı caydırıcı bir unsur da oluşturacaktır.

Bu yeni AB-İsviçre anlaşması, üye devletlerin kendi aralarında geçen yıl vardıkları güçlendirilmiş şeffaflık gereksinimleri ile tamamen uyumludur. Anlaşma ayrıca, yeni OECD/G20 küresel Otomatik Bilgi Değişimi Standardı ile de tutarlıdır.

Avrupa Komisyonu halen benzer anlaşmalar için Andorra, Lihtenştayn, Monako ve San Marino ile görüşmelerine devam etmekte ve bu anlaşmaların da yılsonundan önce imzalanması beklenmektedir.

Kaynak: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-15-5043_en.htm
Konuyla ilgilenenler için; Bülent Taş tarafından yazılan ve 7 Nisan 2014 tarihinde VERGİALGI’da yayınlanan “Maliye Bakanlığı’nın İsviçre’deki Bilgilere Ulaşması Artık Mümkün” başlıklı yazı.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor