Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Vergi

Nazmi KARYAĞDI
09 Mart 2014Nazmi KARYAĞDI
637OKUNMA

60 Sektörden 14’ünün Sorunu Vergisel

Geçtiğimiz hafta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesindeki 60 sektörün talep ve önerilerinin aktarıldığı Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası’nın yedincisi TOBB Genel Merkezi’nde yapıldı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve ilgili kamu kurum ve kuruluşların müsteşar ve müsteşar yardımcılarının katıldığı toplantıda 59 sektör meclisi tarafından toplam 60 ayrı sektöre ilişkin sorun ve çözüm önerileri ortaya konuldu.

Dünya Gazetesi’nden Mehmet Kaya, Meltem Günsüz, Özüm Örs ve Hüseyin Gökçe tarafından yapılan çalışmadan ulaştığımız sonuç; 60 sektörden 14’ünün birincil nitelikte gördüğü sorunların başında vergisel konular gelmekte.

Katılımcı kamu yönetimi açısından çözüm önerilerinin dikkate alınmasının ülkemizin rekabet gücünün arttırılmasına önemli katkısının olacağı kanısındayız.

İşte sorunlar ve sektörün çözüm önerileri:

1- TÜRKİYE BANKACILIK VE FİNANS MECLİSİSorunAracılık işlemlerinden alınan vergiler ve dolaylı yüklerin yüksek olması.
Çözüm ÖnerisiBSMV, KKDF gibi dolaylı vergiler düşürülmeli/kaldırılmalı, zorunlu karşılıklar için, piyasa faiz oranları/enflasyon oranı düzeyinde faiz ödenmeli,
2-TÜRKİYE DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI MECLİSİSorunEnerji verimliliği yüksek ürünlerin satışının teşvik edilmemesi.
Çözüm ÖnerisiEnerji verimliliği yüksek ürünlerde vergi indirimi ve AB ülkelerindekilere benzer teşvikler uygulanmalı.
3- TÜRKİYE DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER MECLİSİSorunYüksek elektrik maliyetleri ve maliyetler üzerindeki ilave fon ve kesintiler.
Çözüm ÖnerisiBaşta TRT payı olmak üzere, elektrik üzerindeki her türlü fon kaldırılmalı.
4- TÜRKİYE ENERJİ MECLİSİSorunElektrik üreticisi/tedarikçisi firmaların satış üzerinden ödedikleri paylar nedeniyle maliyetlerinin yükselmesi
Çözüm ÖnerisiEnerji fonu kaldırılmalı, bu pay ve vergiler, tahsil edilmesini müteakip ilgili kuruluşlara ödenmelidir.
5- TÜRKİYE GIDA SANAYİ MECLİSİSorunKayıtdışılık.
Çözüm ÖnerisiGıda denetim sistemi yalnızca nihai ürüne odaklanmamalı, üretim süreci ve tesis etkin bir biçimde denetlenmeli.
6- TÜRKİYE KARAYOLU YOLCU TAŞIMACILIĞI MECLİSİSorunKarayolu yolcu taşımacılığı yapan araçlarda kullanılan akaryakıttan ve biletten alınan yüksek ÖTV ve KDV.
Çözüm ÖnerisiAkaryakıtta ve bilette uygulanan ÖTV ve KDV oranı indirilmeli ya da yüzde 50 oranında iadesi sağlanmalıdır.
7- TÜRKİYE KUYUMCULUK SANAYİ MECLİSİSorunKıymetli taş ve mücevher sektöründe ÖTV.
Çözüm ÖnerisiKıymetli taş ithalinde ÖTV tamamen kaldırılmalıdır.
8- TÜRKİYE OTOMOTİV SANAYİ MECLİSİSorunVergi mevzuatının otomotiv sektörüne göre uyumlaştırılmamış olması.
Çözüm ÖnerisiAraçlarda vergi hadleri dengeli hale getirilmeli
9- TÜRKİYE OTOMOTİV YAN SANAYİ MECLİSİSorunOSB’lerin yeni teşvik ihtiyacı ile altyapı ve eğitim yatırımları üzerindeki KDV yükü
Çözüm ÖnerisiOSB’lerdeki inşaat, altyapı (yol, su, elektrik, haberleşme, arıtma vs. gibi) harcamalarına KDV istisnası tanınmalı.
10- TÜRKİYE PERAKENDECİLİK MECLİSİSorunKayıtdışı ekonomiyi destekleyen, haksız rekabete yol açan uygulamalar.
Çözüm Önerisiİnternetten yapılan satışlarda denetim ve yaptırım sistemleri geliştirilmeli, yerel pazarlarda yazarkasa uygulaması hayata geçirilmeli, ürünler arası taksit farkı kaldırılmalı.
11- TÜRKİYE PETROL VE PETROL ÜRÜNLERİ SANAYİ MECLİSİSorunKaçak akaryakıt.
Çözüm ÖnerisiAkaryakıtlar üzerinden alınan çok yüksek oranlı vergiler zamana yayılı olarak düşürülmeli, akaryakıt sektöründe faaliyet gösterecek dağıtıcılara yönelik lisans kriterleri yükseltilmeli.
12- TÜRKİYE SERBEST BÖLGELER MECLİSİSorunSerbest bölgelerin tabi olmadığı dolaylı vergilerin değişik yorumlarla tahsili.
Çözüm ÖnerisiSerbest bölgelere yapılan mal teslimleri ve hizmetler KDV, ÖTV ve ÖİV’den muaf tutulmalı.
13- TÜRKİYE SİVİL HAVACILIK MECLİSİSorunİç hat uçak bilet ücretlerinden yüzde 18 KDV alınması.
Çözüm ÖnerisiKDV oranı yüzde 8’e indirilmeli.
14- TÜRKİYE TARIM MECLİSİ SorunMaliyet artırıcı unsurların çözümlenememesi.
Çözüm ÖnerisiTarımda kullanılan mazotta ÖTV kaldırılmalı, tarımsal üretimde yenilenebilir enerjinin kullanımı teşvik edilmeli.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor