Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi

Vergi

Bülent TAŞ
09 Ekim 2019Bülent TAŞ
314OKUNMA

Yurtdışı Çıkış Harcının Ödenmesinde Büyük Kolaylık

2 Aralık 2013 tarihinde VergiAlgı’da “Yurtdışına Çıkış Parası(Harcı)” başlığı altında yayınlanan yazımda yurtdışı çıkış harcının ödenmesi ile ilgili olarak Ancak en azından yabancılara vize harcını ödeme konusunda sağladığımız internet üzerinden kredi kartıyla ödeme imkanını kendi vatandaşlarımıza da getiremez miyiz? Bu mümkün olamıyorsa çok sınırlı sayıda ülke tarafından uygulanan bu çağdışı vergi kaldırılamaz mı? Vatandaşa verdiği eziyet, bütçeye yaptığı katkının çok çok ötesinde…” sonucuna ulaşmıştım.

Gelir İdaresi Başkanlığı biraz gecikmiş olsa bile yurt dışı çıkış harcının internet üzerinden kredi kartı ile ödenebilmesine imkan sağlamıştır. Ayrıca Başkanlık, ödemelerin cep telefonu üzerinden yapılabilmesini mümkün kılan bir mobil telefon uygulaması da geliştirmiştir. Bu uygulama sayesinde vatandaşlarımız yurtdışı çıkış harcını cep telefonlarından kredi kartıyla hızlı bir şekilde ödeme imkanına kavuşmuştur.

Bu şekilde ödeme yapan vatandaşlarımızın pasaporttan geçerken harcı ödediğine ilişkin belge sunma yükümlülüğü de ortadan kalkmış bulunmaktadır. Zira ödeme bilgileri otomatik olarak pasaport kontrolü yapan görevli memurun bilgisayarına düşmektedir.

Bu uygulama ile sadece yurt dışı çıkış harcı ödenmemekte, MTV ve trafik para cezası, cep telefonu harcı, tapu harcı, umuma mahsus pasaport harcı, pasaport değerli kağıt bedeli, sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve T.C Kimlik Kartı bedeli ödenebilmektedir.

Uygulamanın ismi GİB olup Apple Store’dan indirilebilmektedir. Gelir İdaresini bu hizmeti nedeniyle kutluyorum.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor