Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Kitaplar

04 Ekim 2015
462OKUNMA

Vergi Cennetleri

Ulusların Gizli Zenginliği

Gabriel ZUCMAN
(Çeviren: Yasemin ÖZDEN CHARLES)
1. Baskı, Temmuz 2015, 144 sayfa,  İstanbul
Yordam Kitap Yayınları

Zürih, Hong Kong, Bahamalar, Cayman Adaları, Lüksemburg… Bu sembolik isimler korkunç bir gerçeği gizliyor: Toplum çoğunluğunun zararı pahasına, bir avuç aşırı zenginin gerçekleştirmekte olduğu vergi kaçakçılığını. Daha önce denenmemiş bir yöntem uygulayan Gabriel Zucman, bu olgunun dudak uçuklatan boyutunu ortaya koyuyor; bu kaçakçılığı, dünya hane halkı finansal zenginliğinin %8'i, yani 5 trilyon 800 milyar avro olarak hesaplıyor. Vergi kaçakçılığı döngüsü, bir asırdan uzun bir dönemi ve tüm dünya ülkelerini kapsayan veriler temelinde yürütülen titiz bir ekonomik incelemeyle, ilk kez bu çalışmayla tüm açıklığıyla gün yüzüne çıkarılıyor.
Bununla beraber bu kitap, sadece bu skandalın büyüklüğünü ortaya çıkarmakla kalmıyor aynı zamanda, finansal gizlilik ile mücadele etmek üzere, ticari yaptırımlar ortaya koymak, dünya çapında bir finansal kadastro oluşturmak ve sermaye üzerine küresel bir vergi koymak gibi bir hareket planı da sunuyor. Vergi cennetleri günümüzde yaşanan ekonomik krizin merkezinde yer alıyor. Ancak ülkelerin duruma karşı çıkma imkânı var. İş o ki, bu yönde bir irade ortaya konabilsin.
“Gabriel Zucman, vergi cennetleri konusunda bugüne kadar istatistik ve ekonomik anlamda yapılmış en titiz ve en kapsamlı çalışmayı gerçekleştirmiştir. ….Elinizdeki kitap, mutlaka okunması gereken bir kitap.”Thomas Piketty

VERGİALGI’nın NOTU: Bu konuda değerli hocamız Prof.Dr. Nami Çağan’ın hatırlatmasını sizlerle paylaşmak istiyoruz: Tax Havens kavramı “Vergi Cennetleri” değil “Vergi Limanları” şeklinde çevrilmelidir (Heaven: Cennet, Haven: Liman) .

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor