Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Ahmet Metin AYSOY
15 Nisan 2013Ahmet Metin AYSOY
251OKUNMA

Sigortalı Başka Şirkete Ortak Olursa

Geçen yazımızda, sigortalının kendi şirketine ortak olması halinde, hangi sigortalılık haline tabi olacağını anlatmıştık.

 

Bu, yazımız da ise, şirket ortağının başka şirkette hizmet sözleşmesi ile çalışması halinde veya bir şirkette hizmet sözleşmesi ile çalışan sigortalının başka şirkete ortak olması halinde hangi sigortalılık halinin esas alınacağını örneklerle belirteceğiz.

 

Bu konudaki düzenleme, 6311 sayılı Yasa ile 1.3.2011 tarihinden geçerli olmak üzere değiştirilen, 5510 sayılı Yasa'nın 53 üncü maddesinde yer almaktadır. Yazımızda, sigortalılık halleri ile ilgili olarak 5510 sayılı Yasa'da geçen 4/a ve 4/b tabirleri ile birlikte, SSK'lı ve BAĞ-KUR'lu (eski) tabirleri de kullanacağız.

 

1- Bir limited şirketinde ortak sıfatıyla/ anonim şirkette ortak ve yönetim kurulu üyesi vasfıyla (4/b) Bağ-Kur statüsünde çalışan bir kişinin 2.4.2013 tarihinde hizmet sözleşmesi ile başka şirkette çalışmaya başladığını varsayalım. Bu şahsın, SSK sigortalısı olarak (4/a) işe giriş bildirgesinin verilmesiyle, Bağ-Kur (4/b) sigortalılık vasfı sona erecektir. SGK'nın 5.4.2011 tarih ve 2011/36 sayılı Genelgesinde belirtildiği üzere, 5510 sayılı Kanun'un 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine tabi sigortalıların 1/3/2011 tarihinden itibaren (a) bendi kapsamında çalışmaya başlamaları halinde e-Sigortalı yoluyla kuruma verilen sigortalı işe giriş bildirgelerinde "5510 sayılı Kanun'un 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine tabi sigortalılığınız sona erdirilmiştir. 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendine tabi ayrıca prim ödemeye devam etmek istiyor iseniz sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat etmeniz gerekmektedir" uyarısı verilecektir.

 

2- 1.2.2012 tarihinde hizmet sözleşmesiyle bir anonim şirkette çalışmaya başlayan sigortalının, bu kapsamdaki sigortalılığı devam etmekte iken, 2.4.2013 tarihinde bir limitet şirketine ortak olması nedeniyle vergi mükellefi olduğunu varsayalım.

 

Bu durumda BAĞ-KUR (4/b) kapsamındaki sigortalılığı, SSK (4/a) kapsamındaki sigortalılığı sona ermediği sürece başlatılmayacaktır.

 

(Dünya Gazetesi’nde 11 Nisan 2013 tarihinde yayınlanmıştır.)

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor