Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Ahmet Metin AYSOY
21 Temmuz 2014Ahmet Metin AYSOY
154OKUNMA

SGK Kupon Tasarısı İşler mi?

Malum, ev hizmetlerinde çalışan gündelikçilerin çoğu sosyal güvenceden yoksun. Ev hizmetlerinizde periyodik ve belli zamanlarda çalıştırdığınız gündelikçiyi sigortalı göstermeniz şart. Bunun için size en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu merkezine gidip, işyeri dosyası açtırmanız, e-şifre almanız, işe giriş bildirgesi, aylık prim ve hizmet bildirgesi ve işten ayrılış bildirgesi vermeniz gibi işlemlerle uğraşmanız gerekecek. Durum böyle olunca, ev sahipleri bu formalitelerle uğraşmayı göze alamıyor. Sonuçta da, ev hizmetlerinde çalışan gündelikçiler sigortasız çalışma durumunda kalıyor.

Bugünün konusu bildiğiniz gibi, Torba Yasa Tasarısı. Ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışan gündelikçiye kupon verilmesi Torba Yasa teklifi içinde. Gündelikçinin ücretini ev sahibi SGK kuponu olarak gündelikçiye ödeyecek. Gündelikçi kuponu, bankada bozduracak. Banka, iş kazası ve meslek hastalığı primini kupon bedelinden keserek, geri kalan parayı gündelikçiye verecek. Böylece, gündelikçinin iş kazası geçirmesi durumunda, ev sahibinin sorumluluğu olmayacak. Gündelikçi sürekli iş göremezlik ödeneğini SGK’dan alabilecek. İş kazası sonucu ölüm halinde, gündelikçinin aile fertlerine, şartları taşımaları halinde, aylık bağlanabilecek. Bu tasarı yasalaşırsa, kupon bastırılacak ve bankalarla anlaşma yapılacak. Ağır ve zor işler. Ama işlediğini farz edelim. Aklımıza gelen bu sorulara cevap bulunması önemli;

1- Kuponların normal emekliliğe ve sağlığa faydası yok. Kupon, gündelikçilerin sosyal güvenlik problemini çözmüyor.

2- Evde iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin olup olmaması önem taşımıyor. Riski işveren üstlenmeyecek, SGK üstlenecek.

Sonuç, atılan taş ürkütülen kurbağaya değecek mi?

(Dünya Gazetesinde 18 Temmuz 2014 tarihinde yayınlanmıştır.)

Yorumlarınızı Bize Yazınız
Soru SorYazarlarımızın güncel sorulara cevap verebildiğini göz önünde bulundurarak, lütfen makalenin yayımı tarihten itibaren en geç bir ay içinde sorunuzu yöneltiniz.