Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi

Vergi

Atilla BUDAK
21 Temmuz 2014Atilla BUDAK
298OKUNMA

Şeffaflık Öngörülebilirlik II (Yap, İşlet ya Sonra?)

İki hafta önceki makalemizde de değindiğimiz gibi temel vergilendirme prensiplerinden biri olan şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkesine bilhassa İdare tarafından büyük özen gösterilmeli.

7.8.2013 tarihli bir özelge ile birlikte vergicilik mesleği camiası bütün bildiklerini unuttu ve yeni bir gerçekle yüz yüze geldi. Daha önce özel maliyet olarak aktifleştirilen ve kira süresince itfa edildikten sonra arsa sahibine devredilen gayrimenkuller için bundan böyle bina yapım hizmeti olarak binanın tamamlanmasından sonra fatura kesilerek KDV hesaplanacak. Bu tutar ayrıca gelir olarak kaydedilecek ancak giderleşmesi eşit yüzdelerle kira müddetine yayılacak.

Yukarıda değindiğim gibi sanki bir el Türkiye’yi yatırım yapılabilir bir ülke olmaktan uzaklaştırmak için gayret gösteriyor. İnsanın aklına başka bir şey gelmiyor çünkü yatırım ortamı ancak bu şekilde harap edilebilir. Düşünün ki 3 yıl önce yatırımını bitirmiş ve mukteza tarihine kadar olan uygulama çerçevesinde yatırımın geri dönüş oranını (IRR) hesaplayarak yatırıma başlayan bir girişimciye bugün artık uygulamamız değişti ve size cezalı vergi tarhiyatı yapmamız gerekecek diyorsunuz.

Hele ki böylesine güçlü bir makas değişikliği mukteza ile gerçekleştiriliyor. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi “İnsan gerçekten hayret ediyor.”

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor