Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Bülent TAŞ
27 Mayıs 2019Bülent TAŞ
343OKUNMA

Nisan 2019 Bütçe Vergi Gelirleri Performansı

Bütçe vergi gelirleri performansındaki kötü gidişat 2019 Nisan ayında da devam ediyor. Mart ayında vergi gelirleri artış oranı toplamda bir önceki yılın aynı ayında tahsil edilen vergi gelirlerinin bile altında kalmışken Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %8,3 oranında bir artış göstermiştir.

Ancak Nisan ayında da bütçede öngörülen hedefin çok altında bir gerçekleşme söz konusudur.

Aşağıdaki tabloda, 2019 yılının Nisan ayı vergi gelirleri tahsilatı bir önceki yılın aynı ayı ile 2019 yılının ilk dört aylık vergi gelirleri tahsilatı da bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırmalı ve bütçe hedefleri ile kıyaslamalı olarak yer almaktadır.

Nisan 2019 Bütçe Vergi Gelirleri PerformansıKaynak: Kamu Hesapları Bülteni

Nisan ayında da Katma Değer Vergisi, Özel Tüketim Vergisi ve Tapu Harç tahsilatları bir önceki yılın aynı ayında yapılan tahsilatın altında kalmıştır. Aynı durum 2019 yılının ilk dört ayı için de geçerlidir.

Ayrıca birkaç kalem hariç vergi gelirleri ilk çeyrekte bütçede öngörülen artış oranının çok altında bir performans göstermektedir. 2019 bütçesinde hedeflenen vergi gelirleri tutarını 2018 yılı aylık gerçekleşme oranları çerçevesinde dağıtarak baktığımızda, ilk dört ayda toplanması hedeflenen vergi tutarının 232,3 Milyar TL olduğu, oysaki toplanabilen vergi tutarının 203 Milyar TL de kaldığı anlaşılmaktadır.

Ayrıca ilk çeyrek vergi gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine göre artış oranı 5,4 iken Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre artış oranı %8,3 olmuştur. Bu durum Nisan gerçekleşmelerinin ilk üç aya nazaran biraz daha iyi olduğu sonucuna bizi götürebilir. Ancak gerçekleşmeler hala hedeflerin çok altında ve yılın kalan döneminde vergi gelirlerinin kendi kendine bu kaybı telafi etmesi mümkün görünmüyor.

Buna karşılık bütçenin harcama tarafında harcamalar bütçede öngörülenin üzerinde bir artış gösteriyor. Harcamalarda yıllık bazda %15,7 oranında bir artış öngörülmüşken ilk dört aydaki artış oranı %29,5’tir.

Yorumlarınızı Bize Yazınız
Soru SorYazarlarımızın güncel sorulara cevap verebildiğini göz önünde bulundurarak, lütfen makalenin yayımı tarihten itibaren en geç bir ay içinde sorunuzu yöneltiniz.