Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Sosyal Güvenlik

Ahmet Metin AYSOY
01 Nisan 2020Ahmet Metin AYSOY
7525OKUNMA

Koronavirüs Nedeniyle Ölen Kamu Çalışanı Hakkında Vazife Malullüğü Hükümleri Uygulanır mı?

Sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere polis ve zabıta gibi birçok kamu görevi yapan kişilerin virüsten etkilenme riskleri büyük. Dualarımız onlarla.

Korona virüsten dolayı vefat eden kamu görevlisinin hak sahiplerine vazife malullüğü hükümlerine göre ölüm aylığı bağlanabilir mi?

5510 sayılı Yasanın 47 inci maddesine göre 4/1-(c) kapsamındaki sigortalıların malul sayılmalarına veya ölümlerine neden olan olayın vazifelerini yaptıkları sırada doğmuş olması halinde sigortalı hakkında vazife malullüğü hükümleri uygulanacaktır. (SGK  2018/38 Genelge)

Bu bağlamda, Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamı içinde görevlendirilen kamu görevlisinin ölümüne neden olan olayın bu vazifesini yaptığı sırada virüse maruz kalmasından doğmuş olduğunun belirlenmesi halinde hak sahiplerine (dul ve yetimlerine) vazife malullüğü hükümlerine göre aylık tahsis edilmesi gerekmektedir.

Vazife malullüğü kapsamında ölüm aylığı bağlanması neden önemli?

5510 sayılı sayılı Yasanın 4/1-(c) kapsamındaki sigortalılardan yani memurlardan 5434 sayılı Kanuna veya ilk defa 2008 /Ekim ay başından sonra çalışmaya başlaması nedeniyle 5510 sayılı Kanuna tabi olanların vazife malullüğü kapsamına giren olaylar sonucunda malul olmaları veya vefat etmeleri halinde kendilerine veya hak sahiplerine vazife malullüğü aylığı bağlanması için herhangi bir hizmet süresi (prim ödeme gün sayısı) ile sigortalılık süresi şartı aranmamaktadır.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor