Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Kısa Çalışma Ödeneği Danışma Sayfası

Ahmet Metin AYSOY
20 Mart 2020Ahmet Metin AYSOY
6980OKUNMA

Faaliyeti Duran İşyerlerindeki İşçilere Gelir Desteği

Corona  Virüs salgını dolayısıyla  faaliyetlerine kısmen veya tamamen ara vermek zorunda kalan  işyerlerinde çalışan işçilerin  mağdur olmalarının önüne geçmek için  alınan mali tedbirler kapsamında 4447 sayılı Yasanın Ek 2 inci maddesinde yer alan ‘’ Kısa Çalışma Ödeneği’’ düzenlemesi uygulamaya konulacak.

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

Ekonomik kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak önemli ölçüde azaltılması veya işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen durdurulması hallerinde, sigortalılara çalışmadıkları dönem için gelir desteği sağlanmasıdır.

Gelir Desteği Ne Kadar Süreyle Yapılır?

Gelir desteği en fazla üç aydır. Ancak, Cumhurbaşkanı Kararı ile 6 aya kadar uzatılabilir.

Gelir Desteğinin Miktarı Ne Kadar?

Sigortalının prime esas günlük brüt kazancının %60’ıdır.

Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneğinin miktarı aylık asgari ücretin brüt tutarının %150’sini geçemez.

Hangi İşçiler Yararlanabilir?

Kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olanlardan son üç yıl içinde en az 600 gün süreyle işsizlik sigortası primi ödemiş olanlar yararlanabilecektir. (30.6.2020 tarihine kadar 120 gün hizmet akdine tabi olma şartı 60 gün olarak, 600 gün prim şartı da 450 gün prim olarak uygulanacak)

Başvuru Nereye ve Hangi Belgelerle Yapılacak?

Müracaat İŞKUR’a yapılır. 

Başvuru için gerekli olan “Kısa Çalışma Talep Formu” ile  “Kısa Çalışma Yaptırılacak İşçilere İlişkin Bilgileri İçeren  Liste”www.iskur.gov.tr internet sitesinden temin edilebilir.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sorabilirsiniz

  • T
    Tahsin demircan
    Emekli çalışanlarla ilgili durum?
    VERGİALGI

    Sosyal güvenlik destek primine tabi olarak, 2 Nolu belge türü ile Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmekte olan işçiler için kısa çalışma ödeneği başvurusunda bulunulamaz. Yani emekliler için başvuru yapılması mümkün değildir.

Soru Sor