Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi

Sosyal Güvenlik

Ahmet Metin AYSOY
25 Eylül 2019Ahmet Metin AYSOY
214OKUNMA

Emekli Sandığından Dul Aylığı Alan Kadın, BAĞ-KUR’dan da Yetim Aylığı Alabilir mi?

Sık sorulan konulardan biri de, hem eşinden, hem de ana ve/veya babasından ölüm aylığına hak kazananlara, her iki dosyadan da aylık bağlanıp bağlanmayacağı hususudur.

Bilindiği gibi, sosyal güvenlik reformu 5510 sayılı Yasa ile 2008/Ekim aybaşından itibaren yürürlüğe girdi.

5510 sayılı Kanunu’nun 54. maddesinde, Kanuna göre bağlanacak gelir ve aylıkların birleşmesinde gelir ve aylıkların ne şekilde bağlanacağı belirtilmiştir.

Buna göre, hem eşinden, hem de ana ve/veya babasından ölüm aylığına hak kazananlara, tercihine göre eşinden ya da ana ve/veya babasından bağlanacak aylık verilir. Daha açık anlatımla iki dosyadan aylık bağlanmaz. Birini tercih etmek gerekir.

Ancak bu kuralın bazı istisnaları vardır.

Bunlardan biri de, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanuna göre aylık bağlanan dul ve yetimlerdir.

Daha açık anlatımla, 2008/Ekim aybaşından önce memur olanın vefatı dolayısıyla dul aylığı bağlanmış olanın eşi, daha sonra ister BAĞ-KUR ister SSK kapsamında olan ana ve/veya babasının vefatı dolayısıyla yetim aylığına da hak kazanırsa hem dul aylığını hem de yetim aylığını alır.

Örnek: Memur olan eşinin 2006 yılında vefat etmesi dolayısıyla 5434 sayılı Yasa kapsamında dul aylığı bağlanmış olan hak sahibi kadının, BAĞ-KUR emeklisi olan babası 2019 yılında vefat etmiştir. Bahse konu hak sahibi kadın Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat ederek babasından dolayı yetim aylığı da bağlanmasını isterse, kendisine yetim aylığı da bağlanacaktır.

Sözün özü, memur eşihem dul hem de yetim aylığını birlikte alabilir.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor