Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Emre BEYAZ
14 Eylül 2015Emre BEYAZ
300OKUNMA

Düğün Hediyesi Altınlar Vergilendirilir mi?

Yaz ve sonbahar aylarında malum evlenenlerin sayısı bir hayli çoğalıyor. Düğünlerde eş, dost ve akrabalar çiftlere çeşitli altınları hediye olarak veriyorlar.

Peki söz konusu altınlar dolayısı ile elde edilen kazanç vergilendirilmeli midir? Bu sorunun cevabı için vergi kanunlarına bir göz atalım.

Söz konusu takı ve hediyelerin vergiye tabi olup olmadığı Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu kapsamında değerlendirilmektedir. 7338 Sayılı Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu’nun 4. maddesinin (c) bendinde Örf ve adete göre verilmesi mutat bulunan hediye, cihaz, yüzgörümlüğü ve drahomaların (Gayrimenkuller hariç) vergiden istisna olduğu belirtilmiştir. Bu arada hemen belirtelim, drahoma erkeğe verilen başlık parasını ifade etmektedir. Ülkemizde pek yaygın olmasa da erkeğe verilen başlık parası da istisna kapsamında değerlendirilmiştir.

Dolayısı ile yukarıda Kanun hükmünden de anlaşılacağı üzere; örf ve adete göre verilmesi mutat bulunan her türlü hediye veraset ve intikal vergisinden istisna edilmiş olduğundan, yeni evli çiftler düğünde takılan altınları gönül rahatlığı ile vergisiz olarak nakde çevirebilirler.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor