Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Ahmet Metin AYSOY
18 Kasım 2012Ahmet Metin AYSOY
213OKUNMA

Doğum Borçlanması

Bu yazımızda kadın okurlarımızı ilgilendirecek önemli bir konuyu ele alacağız. Diyelim ki, özel sektörde sigortalı bir işte çalıştıktan sonra emekli olmadan işten ayrıldınız. Ev hanımısınız, emekli olmak için ne yapabilirsiniz? İlk akla gelen, isteğe bağlı sigortalı olup, primlerinizi ödeyerek, emekli olma yoluna gidebileceğiniz.

 

Eğer, bir an önce emekli olmak istiyorsanız veya emekliliğinize 4 yıl veya daha az bir süre kalmışsa, size bir çıkış yolu önereceğim: Doğum borçlanması yapın. İki doğum için, 4 yıllık süreyi borçlanın.

 

İşte Detaylar:

1-      S.S.K sigortalısı (yeni adıyla 4/a sigortalısı) olduğunuz ve adınıza prim yatırıldığı tarihten sonra yaptığınız doğumlarla borçlanma hakkını elde edebilirsiniz.

 

2-      En çok, iki doğum sonrasını borçlanabilirsiniz. Borçlanılacak süre, her bir doğum sonrası azami 2 yıl olmak üzere toplam 4 yıldır. 4 yılın tamamını veya ihtiyacınız olan daha az süreyi borçlanabilirsiniz.

 

3-       Eğer, bu süre içinde, çocuğunuz vefat etmişse, yaşadığı süreyi borçlanabilirsiniz.

 

4-      İlk doğumunuzu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumu yapmışsanız, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceğiniz. İki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi borçlanabileceksiniz.

 

5-      Borçlanacağınız süreler, sigortalı olarak çalışmamış olduğunuz sürelerdir.

 

(Bu konudaki mevzuat : 5510 sayılı Kanunun 41 inci maddesi, 1.7.2010 tarih ve 27628 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Hizmet Borçlanması İşlemlerinin Usul ve Esasları Hakkındaki Tebliğ’’, 16.09.2010 tarih ve 2010/106 sayılı Genelge.)

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor