Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
23 Mart 2014
196OKUNMA

#Çay Vergisi

Vergilendirme, bir maliye politikası aracı olarak da kullanılmaktadır. Ancak, vergilerin bunun ötesinde etkileri olabilmektedir.

Tarihte vergilerin sebep olduğu önemli olaylar vardır. Bunlardan birisi de mali tarih literatüründe “çay vergisi” olarak bilinen olaydır.

Amerika’daki koloniler, Büyük Britanya’dan gelen İngiliz gemilerindeki yüksek vergili çayları, Büyük Britanya’yı protesto etmek için, 1773 yılında Boston Limanı’nda denize döktüler. Boston Çay Partisi (Boston Tea Party) olarak adlandırılan bu eylem Amerikan Bağımsızlık Savaşına sebep olan unsurlardan birisi olarak tarihe geçmiştir.

Şüphesiz, İngiltere çay vergisini ihdas ederken böyle bir sonucu beklemiyordu. Verginin amacını aşan bir şekilde kullanılması yeni bir devletin doğuşunun sebeplerinden birisi olarak tarihe geçmiştir.

Yakın zamanda benzer bir durum, Fransa’daki yüksek vergiler dolayısıyla Gérard Depardieu’nun yurt dışında yaşama kararı alması olayında yaşanmıştır. Bu olay neticesinde Fransa’nın prestiji zedelenmiştir.

Benzer olayları çoğaltmak mümkündür. Bu nedenle vergi, amacını aşan bir şekilde kullanılırsa beklenmeyen sonuçlara sebep olabilen bir araçtır.

Yorumlarınızı Bize Yazınız
Soru Sor