Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi

Mükellef Hakları

04 Şubat 2020
2926OKUNMA

Bir Şirketin Ne Kadar Vergi Ödediğini Öğrenmek Mümkün mü?

Şirketlerin ödedikleri vergileri, genelde işyerlerinde kasiyerlerin arkasındaki duvarda yer alan onlarca tablo arasında Vergi Levhasından öğrenmek mümkündür.

Son üç yıla ait kurumlar vergisi matrahını (üzerinden vergi hesaplanan kazancı) ve tahakkuk eden (hesaplanan) vergiyi buradan öğrenebilirsiniz.

Ancak bunun online, dijital ve kolay bir yolu daha var.

2005 yılında Gelir İdaresi Başkanlığının kurulmasıyla başlayan şeffaf, hesap verebilir, kamuoyunu aydınlatan, kolay ve ulaşılabilir vergi dairesi uygulamalarından biri de “vergi levhasının internet üzerinden” sorgulanabilmesidir.

İnternet üzerinden vergi levhasının sorgulanması nasıl yapılır?

İhtiyacımız olan üç şey; internete bağlı bir bilgisayar ya da akıllı telefon ve vergisini öğrenmek istediğiniz şirketin kayıtlı olduğu vergi dairesinin adı ve vergi kimlik numarasıdır.

Elinizde faturanız ya da perakende satış fişiniz varsa şirketin vergi dairesinin adını ve vergi kimlik numarasını buradan tespit edebilirsiniz.
Eğer elinizde belge yoksa üzülmeyin.

Şirketin internet sitesinden veya Merkezi Kayıt Kuruluşunun e-ŞİRKET: Şirketler Bilgi Portalı internet sitesinden (https://e-sirket.mkk.com.tr)  öğrenebilirsiniz.

Bundan sonra yapacağınız Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi içinde yer alan İnteraktif Vergi Dairesine  girmenizdir.

Bir Şirketin Ne Kadar Vergi Ödediğini Öğrenmek Mümkün mü?

İnteraktif Vergi Dairesinin üst kısmında “Doğrulamalar” başlığı üzerine gidildiğinde altında açılan satırlarda yer alan “E-vergi Levhası Sorgulama”na tıklanıldığında pop-up olarak açılan sayfadan ilgili verileri girmek gerekiyor.

Bir Şirketin Ne Kadar Vergi Ödediğini Öğrenmek Mümkün mü?

Verileri girip “SORGULA” butonuna bastığınızda işte karşınızda “Şirket son üç yılda ne kadar kurumlar vergisi matrahı ve kurumlar vergisi beyan etmiş?” sorusunun cevabı.

Böylelikle reklamlarla, halkla ilişkiler projeleriyle, paparazzi haberleriyle, vb.leriyle gündeme gelen şirketlerin Devlete ne kadar vergi ödediğini öğrenebilirsiniz.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor