Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Ahmet Metin AYSOY
28 Aralık 2014Ahmet Metin AYSOY
188OKUNMA

Aynı Çocukla Hem Öz Anne Hem de Evlat Edinen Anne Doğum Borçlanması Yapabilecek!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yayımladığı 2014/32 sayılı Genelge ile, evlat edinen annelere de doğum borçlanması yapma imkanı tanıdı. Üstelik aynı çocukla, hem öz anne hem de evlat edinen anne doğum borçlanması yapabilecek.

Kadın sigortalının 2 yaşını doldurmamış herhangi bir çocuğu (en fazla üç çocuk) eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinmesi halinde evlat edinilen çocuklar için de doğum borçlanması yapılabilecek. “Borçlanma Talep Dilekçesi”nde “Çocuk evlat edinildi ise” alanındaki “Evet” kutucuğunu işaretleyen ya da çocuğun evlat edinilmesi nedeniyle doğum borçlanması yapmak istediğini beyan edenlerden evlat edinmeye ilişkin kesinleşmiş mahkeme kararı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün ilgili birimleri tarafından düzenlenen “Evlat Edinme Öncesi Geçici Bakım Sözleşmesi”nin bir örneği istenecek, çocuğun evlat edinildiği tarih olarak sözleşme onay tarihi esas alınarak borçlanma işlemleri sonuçlandırılacaktır.

Bu sigortalılar için doğum borçlanmasının başlangıç tarihi, sözleşme onay tarihinden itibaren başlayacak olup, doğum borçlanmasının başlangıcı sözleşme tarihinden önce olamayacaktır. Evlat edinilen çocuk için yapılacak borçlanmalarda çocuğun doğum tarihi esas alınarak iki yıllık süreyi aşmamak koşuluyla evlat edinilen tarihten sonraki süreler borçlandırılacaktır. Örnek: 5.1.1997 tarihinde 506 sayılı Kanun'a tabi çalışmaya başlayan kadın sigortalı 10.1.2000 tarihinde doğum yapmış olup, 10.6.2000 tarihinde çocuğu başka bir kadın sigortalıya evlatlık olarak verilmiştir. Doğum borçlanması için SGK’ya müracaat eden kadın sigortalılardan doğum yapan kadın için 10.1.2000-9.6.2000 süresi, evlatlık alan kadın için de 10.6.2000-10.1.2002 süresi doğum borçlanması yaptırılabilecektir.

Örnek: Sosyal güvenlik kanunlarına tabi herhangi bir çalışması bulunmayan kadın 15.1.1992 tarihinde doğum yapmış olup, 7.6.1993 tarihinde çocuğu başka bir kadın sigortalıya evlatlık olarak verilmiştir. Doğum borçlanması için SGK’ya müracaat eden evlat edinen kadın sigortalı 7.6.1993-15.1.1994 süresi için doğum borçlanması yapabilecektir.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor