Yusuf Yalçın GÖKTÜRK
Yusuf Yalçın GÖKTÜRK

Nüfus Cüzdanınız Kaybolmuş ya da Çalınmışsa

2616

Nüfus cüzdanları kaybolan veya çalınan kişilerin kendi adlarına mükellefiyet tesis edilmesini engellemek için vergi dairelerine nüfus cüzdanları için müracaat etmelerine gerek yoktur. Çünkü Vergi Dairelerine, Mernis/Kimlik Paylaşım Sisteminde nüfus cüzdanı kayıp ve çalıntı sorgulaması imkanı getirilmiştir.

 

Kaybolan veya çalınan nüfus cüzdanları ile mükellefiyet tesis edilmesinin engellenebilmesi için ilgili nüfus müdürlüklerine başvurarak yeni nüfus cüzdanı alınması yeterli olacaktır.

 

Vergi daireleri tarafından Mernis/Kimlik Paylaşım Sisteminden mükellefiyet tesisi yaptırmak isteyen kişilerin veya şirket ortaklarının, yönetim kurulu başkan ve üyelerinin, genel müdürlerin ibraz ettikleri nüfus cüzdanlarının kayıp veya çalıntı olup olmadığı sorgulanabilmektedir.

 

Yapılan sorgulama sonucunda ibraz edilen nüfus cüzdanının kayıp/çalıntı olduğunun tespit edilmesi halinde nüfus cüzdanındaki kişi adına mükellefiyet tesisi yapılmamakta ve nüfus cüzdanı iade edilmeyerek durum hem ilgili nüfus müdürlüğüne hem de emniyet müdürlüğüne bir yazı ile bildirilmektedir.

 

YASAL UYARI : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları yazara aittir. Yazar adı ve "vergialgi.net" internet sitesi adı kullanılmadan alıntı yapılamaz.
VERGİALGI, yeni e-konomi'nin bilgi paylaşım platformudur.