Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
27 Aralık 2018
108OKUNMA

Ankara’da 3 Yıllık Birikmiş Konut Stoku Var

DÜNYA Gazetesinde Ankara Sohbetleri'ne konuk olan Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, gazetenin Ankara Temsilcisi Ferit Parlak’a verdiği mülakatta Ankara’da konut arzı fazlalığına dikkat çekti.

Gürsel Baran;

Şu anda Ankara'da bilinen 160-170 bin konut fazlası var. Bugün çıksam ve şurada arsam var, 3 bin tane konut yapıyorum desem, semti önemli değil, canım nereye istiyorsa yapabilirim. Bana kimse, "Burada konut yapamazsın, ihtiyaç yok" demez. Hatta ben oraya 3 bin konut yapacaksam, cebimden ciddi bir para çıkacak. Devlet bana, "Konuta müsaade etmiyorum. Şu anda Ankara'nın konut ihtiyacı yok. Ama savunma sanayi alanında şu silahla ilgili ihtiyaç var. Bunun alım garantisi de var. Madem sen yatırımcısın, git şu işe gir. O alanda ihtiyaç var" diyebilmeli.”
şeklinde açıklamada bulundu.

VERGİAlGI olarak Ankara’nın 2013 ila 2018 arasındaki konut satış istatistiklerine baktığımızda ATO Başkanı Baran’ın ifadesinden hareketle Ankara’da yaklaşık 3 yıllık birikmiş konut stoku olduğu anlaşılıyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, TÜİK
(1) İlk satış, kat irtifakı/kat mülkiyeti almış bir konutun ev sahibi firma ya da kişi tarafından ilk defa satılmasıdır.
(2) İkinci el satış, ilk satıştan ev alan kişinin bu konutu tekrar başka bir kişiye satmasıdır.