Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Yazarlar

Yiğit Tuğrul TÜRKKANI

1991 yılında Muğla’da doğdu. 2009 yılında Bodrum Anadolu Lisesinden, 2015 yılında ise Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu.

Lise son sınıf döneminde eş zamanlı olarak Pirireis Üniversitesi Yat kaptanlığı yeterlilik sınavını kazandı. 16 yaşından itibaren gemi adamı cüzdanı ve resmi hizmet yeterliliği olması nedeniyle sınav sonucu doğrudan ehliyeti haketti, sınava girişte yaş şartı olmaması fakat ehliyet için yaş şartı olması hukusal bir karmaşa yaratsada Liman Başkanlığı çözüm bularak ehliyetini 18 yaşına girdiği günü bekleyerek verdi ve Türkiye’nin en genç Yat Kaptanı oldu. Üniversite hayatı boyunca ticari yatlarda kaptanlık görevi yürüttü.

Lisans eğitimi boyunca Ege ULIT-Uluslararası İlişkiler Topluluğu yönetim kurulunda görev aldı ve bu toplulukta akademik kongreler ve konferanslar organize etti. Lisans eğitimi boyunca bir çok düşünce kuruluşunda yaz okullarına ve çalıştaylara katıldı. Lisans eğitimi sonrası Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik İşletmeleri Yüksek Lisansını kazandı. Üniversite hayatı ve mezuniyeti sonrası İzmir’de yaşamaya devam etti.  Yüksek Lisans öğrenimi süresince 2 yıl gemi acentalığı yapan özel bir firmada dış ticaret işlemlerinde görev aldı. 2016 yılında özel bir bankanın MT sınavını kazanarak İzmir Merkez Şubede Kurumsal ve Ticari Segmentte portföy yöneticiliği kariyerine başladı. 2020 yılında bankacılık sektöründen kendi isteği ile ayrıldı.

Şuan avukat eşiyle birlikte kendi ofislerinde kurumsal şirketlere hukuk, yönetim ve finans alanında danışmanlık yapmaktadır. Aile şirketlerinde kurumsallaşma süreçleri, işletme yönetimi, sektör ve karlılık analizleri, şirket bilançolarının mali analizi ve yorumu, finansal okur yazarlık yetkinlik alanlarıdır. Sermaye piyasaları, finansal gelişmeler, dünya ekonomisi, yeni nesil bankacılık, dijitalleşme süreçleri ve kripto paralar ilgi alanları arasında yer almaktadır. Denizcilik, ekonomi, finans, bankacılık ve dış ticaret alanlarında tecrübe sahibi olarak yazmaya olan ilgiliyle VERGİALGI gönüllü Genç Ekonomi Gazetecileri Projesi kapsamında çalışmalarını sürdürmektedir.

Yiğit Tuğrul TÜRKKANI Tüm Yazılar