Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi

Ekonomi, Maliye

11 Aralık 2019
259OKUNMA

“Yeşil Pasaport Aşkına AB Freni” Haberlerini Dışişleri Bakanlığı Yalanladı

Avukatlara belirli şartlarla yeşil pasaport verilmesini takiben diğer meslek mensupları da yeşil pasaport için harekete geçmişti ki bazı basın yayın organlarında ve internet sitelerinde AB’nin Türkiye’nin yeşil ve gri pasaportlarına yönelik sınırlama getireceği yönünde haberler yayınlandı.

Son olarak ihracatçılara verilen yeşil pasaportlardaki ihracat sınırı 1 milyon ABD Dolarında 500 bin ABD Dolarına indirilmişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un Türk Hizmet ve Hususi Pasaportlarının Avrupa Seyahat Bilgi ve Yetkilendirme Sistemi- ETIAS Dâhilinde Onay Almaları Gerekeceği Yönünde Yayımlanan Haberler Hakkındaki Soruya Cevabı 10 Aralık 2019 tarihinde verdiği cevap Dışiişleri Bakanlığı İnternet sitesinde yayınladı.

Açıklama şöyle:

“Basında, Türk hizmet (gri renk) ve hususi (yeşil renk) pasaportlarının, Schengen alanına girmeden önce, Avrupa Seyahat Bilgi ve Yetkilendirme Sistemi-ETIAS çerçevesinde elektronik olarak ön onay almaları gerekeceği yönünde haberlerin yayımlandığı görülmüştür.

Esasen, 2018 yılında kabul edilen ve 2022 yılından itibaren uygulanmaya başlanacak olan ETIAS sisteminin Schengen bölgesine vizesiz girme hakkına sahip olan hizmet ve hususi pasaport sahibi vatandaşlarımıza uygulanmaması, zamanında AB makamları nezdinde gerçekleştirdiğimiz girişimler neticesinde sağlanmıştı.

Yine benzer haberlerin geçtiğimiz günlerde basında tekrar yer alması üzerine, AB Komisyonu nezdinde yapılan girişim sonucunda, ETIAS sisteminin hizmet ve hususi pasaport hamili vatandaşlarımıza uygulanmayacağı bir kez daha teyit edilmiştir.

Bu çerçevede, son dönemde basında çıkan aksi yöndeki haberlere itibar edilmemesi gerekmektedir. “

Yazarımız Bülent Taş, milletimizin yeşil pasaport aşkına ilişkin önemli bilgileri 24 Haziran 2019 tarihinde VERGİALGI’da yayınlanan makalesinde Yeşil Pasaportun Dayanılmaz Cazibesi başlığıyla bize anlatmıştı.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor