Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Hasan Halil GÖNÜL
25 Ekim 2018Hasan Halil GÖNÜL
42OKUNMA

Yayalar Artık Kral

26 Ekim 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 7148 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile yayaların trafikteki önceliği tescillendi.

Artık sürücüler, belirlenen yerlerde yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundalar. Buna uymayan sürücüler ise 488 TL idari para cezası ile cezalandırılacaklardır.

Sürücülerin yayalara durarak yol vermek zorunda oldukları yerler; görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitleridir. Değişiklik ile mevcut metne “kavşak giriş ve çıkışları” da eklenmiş olmaktadır.

Sürücüler buralara yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar. Yine değişiklik ile sürücülere “durarak” yol verme yükümlülüğü getirilmiştir. Daha önce sürücülerin yavaşlamaları yeterli sayılmaktaydı.

Bu düzenlemeye koşut olarak yayaların mevcut düzenlemedeki “Işıklı işaret veya yetkili kişilerin bulunmadığı geçitlerde veya kavşaklarda güvenlikleri açısından yaklaşan araçların uzaklık ve hızını göz önüne almak” zorunlulukları da kaldırılmıştır.

Buna göre artık söz konusu yerlerde yayalar yaklaşmakta olan araç olup olmadığına bakmadan da yoldan geçmeye çalışsalar bir sorumlulukları olmayacak ve tüm sorumluluk sürücülerde olacaktır.

Ancak malum Türkiye’de trafik kurallarına uymak pek yaygın bir özellik değildir ve her zaman dendiği gibi “burası Türkiye her zaman dikkatli olmakta yarar var!”