Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Araştırmalar

06 Ağustos 2020
6841OKUNMA

“Vergilendirilmiş Kazanç Kutsaldır” Sözü Kime Aittir?

“Vergilendirilmiş Kazanç Kutsaldır.”

Bu cümle genellikle Maliye binalarının giriş kapısı üzerinde yazar. Maliye ile ilgili işleri olan mükellefler ve meslektaşlarım okur geçerler. Bazıları durur, tekrar okur ve düşünür. Bu durumda tekrar düşünme anlamlıdır. Kutsallık nedir? Lügatteki açıklamasını aktarıyorum. “Karşı çıkılmaması gereken, Tanrıya adanmış, tanrısal olan.”

Başkanım Sezai Onaral 45yıl Maliye Bakanlığında Hesap Uzmanı, Baş Hesap Uzmanı ve İstanbul Defterdarı olarak çalışarak emekli olmuştu. Yukarıdaki sözün kime ait olduğunu sorduğumda beni şöyle aydınlattı:

“O dönemde (1971) uygulanan Finansman Kanununda büyük çalışmalar yapmış, Gelirler Kontrolörlüğü Başkanlığını kuran, yurtdışında büyükelçiliklerde Maliye Müşaviri olarak hizmet veren, yüzü fazla gülmeyen, çok ciddi bir insan olan Baş Hesap Uzmanı rahmetli Erdoğan Nirun Üstadın cümlesidir o.” 

(Kaynak: Hüseyin Perviz Pur, Osmanlı’da Vergi İsyanları, Tarihçi Kitabevi, İstanbul, Mart-2015, sayfa 12, 13) 

Erdoğan NİRUN’un kısa özgeçmişi

1929 yılında İzmir'de doğdu.1950'de Ankara Gazi Lisesi'ni ve 1954'te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi.
Daha sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi fark sınavlarını verdi.

Aynı yıl içinde açılan giriş sınavını kazanarak Hesap Uzman Muavinliği'ne ve yeterlik sınavında da başarı göstererek 10.10.1957'de Hesap Uzmanlığı'na atandı.

20.10.1965'te TRT Genel Müdür Yardımcılığı'na atanarak Kurul'dan ayrılan NİRUN, daha sonra Gelirler Genel Müdür Yardımcılığı, OECD nezdindeki Paris Türk Delegasyonu'nda maliye müşavirliği, Bakanlık Müşavirliği, Bakanlık Müsteşar Vekilliği ve Brüksel Büyükelçiliği Ekonomi ve Maliye Başmüşavirliği görevlerinde bulunmuştur.


Fransızca bilen, Fransa'da etüd ve incelemeler yapan NİRUN, 25.07.2006 tarihinde vefat etmiştir.

www.hud.org.tr

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor