Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey » Page 26yeni e-konomi

Google Ads

Vergi

Maaş Zammı Haberlerini Okuyan Memurlar! Hevesiniz Kursağınızda Kalabilir!

Ocak ayının yaklaşmasıyla birlikte yılın bu zamanlarında her yıl olduğu gibi bu yıl da maaş zammı haberleri ana haber bültenleri, sosyal ağlar gibi çeşitli iletişim platformların gözdesi olmaya başladı. Kamuda çalışan milyonlarca memur, yeni yılda alacağı maaşı ve zam tutarını hesaplamakta, bütçe planlamaları yapmaktadır. Her ne kadar bazı vergi ve cezalardaki güncelleme adı altında yapılan artışlar çalışanlarda “Devlet vermeden alıyor” yorumlarına neden olsa da, aslında durum bununla da sınırlı kalmayabilir.

Isı Yalıtımına ve Enerji Tasarrufuna Vergi Teşviki

Yaşları 40 ve üzerinde olanlar 1970’li yıllarda siyah beyaz televizyon reklamlarından birini hatırlayacaktır. Bir apartmanda en üst katta oturan ve soğuktan tir tir titreyen kişinin kapıcıyı çağırıp “Yak şu kaloriferi kapıcı, donuyoruz!” diye bağırması bir süre sonra aynı apartmanın birinci katında atlet ile kan ter içinde dolaşan apartman sakinin kapıcıyı çağırması ve “Kapat şu kaloriferi kapıcı, pişiyoruz. Yöneticimiz uyuyor mu?” şeklindeki feryadı karşısında ne yapacağını şaşıran kapıcının trajikomik hâli… Ve reklamın sonunda “Göğü ısıtamazsınız” şeklinde hafızalarımıza kazınan reklam spotu…

Matrah Artırımında Vergi Oranı %15 mi %20 mi Uygulanacak?

Malum bu günlerde vergi gündemimizin en önemli konusunu vergi affı, varlık barışı ve yine aynı kapsamda getirilen matrah ve vergi artırımı konusu oluşmaktadır. Vergi mükellefleri söz konusu bu imkânlardan yararlanmak için önemli bir fırsata sahip oldular ve bu fırsatlar Bakanlar Kurulu Kanun ile verilen bir aya kadar uzatma yetkisini kullanmaz ise 31 Ekim 2016 tarihi itibariyle son bulacağının da altını çizmek gerektiğini belirtmek isteriz.