Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Hagi WATT
12 Şubat 2018Hagi WATT
223OKUNMA

Vergi Mucitleri

Vergi Mucitleri Hagi WATT Bundan yıllar önce hepimizin hatırlayacağı bir haberde bir vatandaşımız, köyünde evinin altında bulunan bir kuyuda, hayvan gübresi ile gaz ürettiğini ve yıllarca bu gaz ile evinin enerji ihtiyacını karşıladığını anlatmıştı. Yokluk da insanı mucit yaparmış diye düşünmüş, bu amcamızın anlattıklarını keyifle dinlemiştim.

Geçen mayıs ayında bu sefer de İzmir'de görev yapan Ordu'lu bir imamımız, bir damacana, bir kaç metre plastik hortum ve bir lastik şamyelden oluşan 20 liralık düzenekle nasıl biyogaz yaptığını keyifle anlatıyordu. Sanırım bu tezekten gaz işi, mutfak tüpü kıvamına getirilip daha kullanışlı bir hal almıştı. Yokluklar yeni mucitler mi çıkarıyor derken bu gelişimin pek de yokluktan olmadığı belliydi. http://www.hurriyet.com.tr/20-liralik-duzenekle-biogaz-uretti-40449888

Bu kez twitterda bir habere rastladım. Reuters Haber Ajansı Türkiye’de gençlerin evde nasıl bira yaptığını detaylı bir şekilde anlatıyordu. Haberi bulup okuyanların da anlayacağı üzere mucitlik yokluktan değil vergiden kaynaklanmaktaydı.

Nazmi Karyağdı üstada “Vergi Satan Adamlar”dan sonra yeni bir kitap önerisinde bulunabilirim “Vergi Mucitleri”! Yalnız uyarayım bu haberde bahsi geçen “bira kitine" her an ÖTV gelebilir ilgilenenler ellerini çabuk tutsunlar.

Neden böyle bir öngörüde bulundun derseniz; tütün sarıp içenler bilirler, tütün sarılan kâğıtta ÖTV yokken ÖTV’ye tabi olmuştu.

Şimdilerde bir haber daha var; evde rakı yapımını engellemek ve rakının içimini zorlaştırmak için yapımında kullanılan, evsel kullanım amaçlı etil alkole denatonyum benzoat katılacakmış. Denatonyum benzoat, dayanılmaz ölçüde acı olan tadıyla, yenmesi uygun olmayan maddelerin yenmesini önlemek için eklenen kimyasal bir bileşim. Buna, vergi kaybının dayanılmaz acılığı da diyebiliriz sanırım. http://www.hurriyet.com.tr/evde-icki-yapmaya-dayanilmaz-aci-onlemi-40695371

Ve gelelim akaryakıt ile ilgili mucitliğe. Ben hala birinin çıkıp vergi ile çalışan araba yaptık asıl mucitlik budur demesini beklesem de böyle olmayacağı aşikâr. Ama akaryakıttaki bu yükselen trend, aracını suyla çalıştıran, borla çalıştıran ya da elektrikle çalıştıran bir çok kişiyi karşımıza çıkarmaya başlayabilir.

2018 yılı bütçesi ile ilgili genişletici maliye politikasının devam ettiğine dair değerlendirmelerini okuduğum değerli üstatlarım Emrah Akın ve Mahfi Eğilmez’e; tamam genişletici maliye politikası ama aynı zamanda mucitliği de önceleyen bir politika, lütfen bunu göz ardı etmeyelim diyorum.

Sonuç olarak; Magna Carta’dan beri birçok toplumsal olayı başlatan ya da bitiren vergi politikalarının, içinde bulunduğumuz dönemde yeni mucitlerin ortaya çıkmasına da neden olacağını söyleyebiliriz. Umarım zorluk ya da yokluklar içinde değil de, bilimsel ortamlarda, insanlığa daha çok hizmet eden bilim adamlarını yetiştirdiğimiz günleri de hep birlikte görebiliriz.

Yorumlarınızı Bize Yazınız
Soru SorYazarlarımızın güncel sorulara cevap verebildiğini göz önünde bulundurarak, lütfen makalenin yayımı tarihten itibaren en geç bir ay içinde sorunuzu yöneltiniz.