Ahmet Metin AYSOY
Ahmet Metin AYSOY

Yetim Kız Aman Dikkat!

1664

Bir memur emeklisinin kızısınız. Babanız vefat etmiş ve yetim aylığı alıyorsunuz. Çalışmaya karar verdiniz. İşte bu aşamada çok dikkatli olmalısınız. Siz siz olun sakın merhum babanız gibi devlet memuru olmayın. Maaşınız kesilir. Çünkü 5434 sayılı yasanın 99. maddesine göre kamuya tabi bir göreve giren yetim kızların maaşı kesiliyor.

Sosyal güvenlik reformu amacı ile çıkarılan 5510 sayılı yasanın geçici 4. maddesinde de emekli sandığından maaş alma şartları aynen korundu. Ancak, özel sektörde bir işe girerseniz maaşınız kesilmez, evlenmediğiniz müddetçe yetim maaşını alarak, özel sektör de çalışmaya devam edebilirsiniz. Örneğin; tapu memuru olursunuz yetim maaşınız kesilir. Bir özel bankada yüksek maaşla işe girersiniz yetim maaşınız kesilmez. Bu haksızlık neden diye sorarsanız? Cevabım; bilmiyorum, belki merhum babanız memurdu bari siz devletten uzak durun özel sektörde yüksek maaşla çalışın deniyor.

5434 sayılı Kanun 99. madde, 31.05.2006 tarih 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu geçici 4.madde (5434 sayılı kanuna ilişkin geçiş hükümleri – değişik 17.04.2008 – 5754/68 madde)

YASAL UYARI : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları yazara aittir. Yazar adı ve "vergialgi.net" internet sitesi adı kullanılmadan alıntı yapılamaz.
VERGİALGI, yeni e-konomi'nin bilgi paylaşım platformudur.