Ahmet Metin AYSOY
Ahmet Metin AYSOY

Sağlık Hizmetlerinden Yararlanmak İçin 30 Gün Prim Ödeme Gün Sayısı Şart mı?

590

Genel sağlık sigortalısı sayılanların ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, sağlık hizmeti sunucusuna başvurduğu tarihten önceki son bir yıl içinde toplam 30 gün genel sağlık sigortası prim ödeme gün sayısının olması gerekmektedir.

Ancak bu genel kuralın istisnaları vardır. Şöyle ki;

A-Genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamından çıkanların, genel sağlık sigortalısı olduğu tarihten itibaren otuz gün içinde sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için sağlık hizmeti sunucusuna başvurduğu tarihten önceki son bir yıl içinde, toplam 30 gün genel sağlık sigortası prim ödeme gün sayısının olması şartı aranmayacaktır.

Örnek: 5510 sayılı Kanuna göre genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlüsü iken 01/12/2017 tarihinden itibaren çalışmaya başlayan sigortalı ilk 30 günlük sürede, 30 gün genel sağlık sigortası primi aranmaksızın sağlık hizmetlerinden faydalanacaktır.

B- Borcu nedeniyle sağlık hizmetlerinden yararlanamayan genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişilerin genel sağlık sigortalısı olması durumunda 30 günlük süre şartı beklenmeden sağlık hizmetlerinden yararlanmaları sağlanacaktır.

Örnek: 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamındaki genel sağlık sigortalısı olan eşinin prim borcu bulunması nedeniyle sağlık hizmetlerinden yararlanamayan eşi, sigortalı olarak çalışmaya başlaması halinde kendi sigortalılığı nedeniyle genel sağlık sigortalısı olduğu tarihten itibaren 30 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısı aranmaksızın sağlık hizmetlerinden faydalandırılacaktır.

C-Genel sağlık sigortalısı olan çocukları üzerinden bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlık hizmetlerinden yararlanan ana ya da babadan birisinin genel sağlık sigortalısı olması halinde; kendisi ve eşi de 30 gün beklemeden sağlık hizmetlerinden faydalanacaktır.

SGK 2017/26 Genelge.

YASAL UYARI : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları yazara aittir. Yazar adı ve "vergialgi.net" internet sitesi adı kullanılmadan alıntı yapılamaz.
VERGİALGI, yeni e-konomi'nin bilgi paylaşım platformudur.