Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey » Page 5yeni e-konomi

Sosyal Güvenlik

Prim ve Hizmet Belgesinin Yasal Süresi Dışında Verilmesi-2

Aylık prim ve hizmet belgesinin yasal süresi dışında verilmesi halinde, bu belgenin Sosyal Güvenlik Kurumu’nca işleme alınıp alınmayacağı veya ne şekilde işleme alınacağı konusunda ki soruları ve tereddüt edilen hususları ele aldığımız yazı dizisine devam ediyoruz.

Prim ve Hizmet Belgesinin Yasal Süresi Dışında Verilmesi-1

Aylık prim ve hizmet belgesinin yasal süresi dışında verilmesi halinde, bu belgenin Sosyal Güvenlik Kurumu’nca işleme alınıp alınmayacağı veya ne şekilde işleme alınacağı konusunda ki soruları ve tereddüt edilen hususları bu yazı dizimizde ele alacağız.

Bayram Ücreti Yerine Serbest Zaman Verilmez

Kurban bayramı yaklaştı. Bu vesileyle yanlış bir uygulamayla ilgili kısa bir açıklama yapmak faydalı olacaktır;

Kalp Ameliyatı Olan Kıdem Tazminatını Alabilir mi?

Kalp ameliyatı olan kişinin kıdem tazminatını bu gerekçeyle alıp alamayacağı sorusu benzer ağır ameliyat geçirenler açısından da önemli.

Devreden İşveren İle İlgili Yanlış Yorum

Ev Hizmetlerinde Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alabilir mi?

Yurt Dışında Hastalık Raporları

Yurt dışına görevli olarak işverenleri tarafından gönderilen sigortalıların, yurt dışında bulundukları sırada hastalanmaları halinde, alacakları istirahat raporlarına istinaden iş göremezlik ödeneği almaları mümkündür. Yurt dışından alınacak istirahat raporları ile ilgili SGK uygulaması şu şekildedir;

İş Kazası Dar Yorumlanmamalı

İş kazasının yapılan işle ilgili olması gerektiği yönünde dar yorumlar yapılmaktadır. Oysa, sigortalının işyerinde bulunduğu sırada meydana gelen olayların yapılan işle ilgili olup olmadığına bakılmaksızın iş kazası sayılması gerekmektedir.

SGK Prim Borcu Nedeniyle Maaşa Haciz

Soru: Ortağı ve yöneticisi olduğum şirketin ödenmeyen prim borçları nedeniyle yaşlılık aylığıma haciz kondu. SGK doğrudan yaşlılık aylıklarımı haczedebilir mi?

SGK Açısından Mali Tatile Tabi Olan ve Olmayan İşlemler

Her yıl temmuz ayının birinden yirmisine kadar (yirmisi dahil) malî tatil uygulanır. Haziran ayının son gününün tatil günü olması halinde, malî tatil, temmuz ayının ilk iş gününü takip eden günden başlar.

Asgari İşçilik İhtilafının Yargı Aşaması

Asgari işçilik ihtilafını yargı aşamasına getiren işveren, asgari işçilik oranının %25 eksiği uygulanması hakkını kaybeder. Şöyle ki;

Zamanaşımı 5 Yıla İniyor

İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı Borçlar Kanununda tazminatlar için 10 yıl olan dava açma zamanaşımı süresini 5 yıla indirilmesini öngörüyor.

Dava Açmak İçin Önce SGK’ya Başvurmak Zorunlu

İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı 25.5.2016 tarihinde TBMM’ye sevk edildi.

SGK’dan 2016’nın İstihdam Şampiyonları: A101, BİM ve LC Waikiki

DÜNYA Gazetesi’nin değerli ekonomi muhabiri Mehmet KAYA’nın haberinde belirttiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu, 2016 yılında en fazla istihdam sağlayan firmaları geçtiğimiz günlerde yapılan bir törenle ödüllendirdi.

Ehliyetine El Konulan Çalışan Tazminat Alabilir mi?

Ehliyetime el kondu. Bu yüzden işten çıkarılırsam kıdem ve ihbar tazminatım ödenir mi?

Yurt Dışında Hastalanırsanız

SGK, işçinin hastalık haline bağlı olarak ortaya çıkan iş göremezliğin üçüncü gününden başlamak üzere her gün için geçici iş göremezlik ödeneği vermektedir. Geçici iş göremezlik ödeneği ödenebilmesi için;