Ahmet Metin AYSOY
Ahmet Metin AYSOY

Memuriyetten İstifa Eden Memuriyetten Nasıl Emekli Olabilir?

389

Emeklilik için gerekli süreyi tamamlamadan memuriyetten istifa edenlerin, primlerini kendileri ödeyerek memuriyetten emekli olmaları ve memuriyet görev sürelerinin karşılığı olan ikramiyelerini almaları mümkündür.

Bunun için koşullar;

-Memuriyete ilk defa giriş tarihinin 1.10.2008 tarihinden önce olması,

- 657 sayılı Kanun ve diğer personel kanunları ile kendi kuruluş kanunlarına göre en az 10 yıl çalışmış olmaları,

- Memuriyet görevinden istifa etmek veya müstafi sayılmak suretiyle ayrılmış olmaları,

- Memurluktan ayrıldıktan sonra altı ay geçmeden, 5510 sayılı Kanun’un 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bendi uyarınca(eski deyimle SSK ve BAĞ-KUR kapsamında) sigortalı çalışmaya başlayanların ise zorunlu sigortalılıklarının sona erdiği tarihten itibaren altı ay içinde SGK’ya yazılı olarak müracaat etmeleri, halinde 5434 sayılı Kanun’un mülga 12. maddesi gereğince isteğe bağlı iştirakçilikleri sağlanacaktır.

10 yıllık sürenin hesabında fiili hizmet süresi zammı, itibari hizmet süresi, ücretsiz izinli geçen süreler, hizmet borçlanmaları ile benzeri süreler dikkate alınmayacaktır.

Müracaat nasıl ve nereye yapılmalı?

5434 sayılı Kanun’a göre isteğe bağlı iştirakçi olmak isteyenlerin, 5434 sayılı Kanun’a göre isteğe bağlı sigortalı olarak ilgilendirilmesi istemini içeren dilekçe veya www.sgk.gov.tr internet adresinin form dilekçeler bölümünden doldurulacak dilekçe ile Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Daire Başkanlığına müracaat etmeleri gerekmektedir.

YASAL UYARI : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları yazara aittir. Yazar adı ve "vergialgi.net" internet sitesi adı kullanılmadan alıntı yapılamaz.
VERGİALGI, yeni e-konomi'nin bilgi paylaşım platformudur.