Ahmet Metin AYSOY
Ahmet Metin AYSOY

İşverenin Bildirmediği Çalışmalarınızı Nasıl İspat Edeceksiniz?

383

İş hayatında sık rastlanan bir sorun. Sigortasız geçen kayıt dışı hizmetlerin nasıl ispat edilebileceği. Bunun için ilk yol SGK ya şikâyet dilekçesi göndermek. SGK bu talebiniz üzerine iş yerinize denetim elemanı gönderecektir. Bu denetçi iş yeri kayıtlarını kontrol ederek, çalışanların, işverenin ve gerekirse iş yerinize komşu iş yeri çalışanlarının ifadelerine başvurarak kayıt dışı hizmetlerinizi tespit etmeye çalışacaktır. Çalışmanız haliyle kayıt dışı olduğu için, muhtemelen işverenin defter ve kayıtlarında çalıştığınızı kanıtlayan bir belgeyi denetim memuru bulamayacaktır.

Bu durumda, kayıt dışı çalışmanızı ispatlamak için yegâne yol, denetim memuruna iş yerinizde ve komşu iş yerlerinizde çalışanların lehinize verecekleri ifadelerdir. Denetim memuru aldığı ifadelerden çalıştığınıza kanaat getirirse hizmetlerinizin en fazla bir yılı SGK tarafından geçerli sayılabilecektir. Çünkü, SGK sadece ifadelere dayanarak en fazla bir yıllık hizmeti geçerli sayabilmektedir.

Peki, tanık ifadeleriyle bir yıldan fazla hizmetleri ispat etmenin yolu yok mu? Var.

Bu durumda iş mahkemesine başvurarak 'hizmet tespit davası' açmalısınız. Bu davayı en son çalıştığınız yılın sonundan itibaren en geç beş yıl içinde açmanız gerektiğine dikkat edin.

YASAL UYARI : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları yazara aittir. Yazar adı ve "vergialgi.net" internet sitesi adı kullanılmadan alıntı yapılamaz.
VERGİALGI, yeni e-konomi'nin bilgi paylaşım platformudur.