İşten Ayrılış Bildirgesindeki Ayrılış Nedeninde Yapılan Hata Nasıl Düzeltilir?

355

İşten ayrılan sigortalının işsizlik sigortası ödeneğine hak kazanması için , sigortalıların hizmet akitlerinin 4447 sayılı Kanunu’nun 51. Maddesinde belirten nedenlere dayalı olarak sona erdirilmiş olması gerekmektedir.

Sigortalı tek başına işveren olmaksızın SGK’ ya başvurarak işten ayrılış bildirgesinde ayrılış nedeninin hatalı olduğunu ve düzeltilmesini talep ederse, müracaatı SGK tarafından reddedilir. Sigortalıların işten ayrılış nedenine yönelik talepleri işverenle birlikte müracaat etmişse değiştirilecek, bunun dışında sigortalı taleplerinde işten ayrılış nedeni ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır. İşverenlerin işten ayrılış nedenine yönelik talepleri buna ilişkin belgelerle müracaat edilmesi halinde değiştirilecektir.

İşten ayrılış nedeninin Kurumca (SGK) düzeltilmesi halinde, işsizlik sigortası ödeneği almak isteyen sigortalılara düzeltilen işten ayrılış bildirgesi ile 4447 sayılı Kanunun 51 inci maddesi kapsamında somut belge ile (ihbar veya kıdem tazminatının ödendiğini gösterir bordro veya banka dekontu vs.) İŞKUR’a müracaat etmesi yönünde bilgi verilmektedir.

2015/19 sayılı Genelge.

YASAL UYARI : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları yazara aittir. Yazar adı ve "vergialgi.net" internet sitesi adı kullanılmadan alıntı yapılamaz.
VERGİALGI, yeni e-konomi'nin bilgi paylaşım platformudur.