Ahmet Metin AYSOY
Ahmet Metin AYSOY

Hangi Dul Eş Evlenme Ödeneği Alır?

1726

5510 sayılı yasayla uygulamaya 1.10.2008 tarihinde konan sosyal güvenlik reformunda, dul aylığı alan eşin evlenmesi halinde dul aylığının kesileceği öngörülmüştür. Bu şekilde aylığı kesilen kadına, evlenme ödeneği verilmemektedir. Hemen bana itiraz ediyorsunuz;  “Dul maaşı alan arkadaşım geçen ay evlendi ve 12 aylık tutarında evlenme ikramiyesi aldı.’’ Haklısınız . Açıklayayım; 1479 sayılı yasaya göre Bağ-Kur veya 506 sayılı yasaya göre S.S.K.’dan dul aylığı alan eşin evlenmesi halinde evlenme ikramiyesi alma hakkı yoktu . 1.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı yeni yasada da yok. Buna karşılık, 5434 sayılı Emekli Sandığı Yasasının 90. maddesine göre dul aylığı alan eşin evlenmesi halinde 12 aylık evlenme ikramiyesi ödenir. Yalnız dul eşe değil, rahmetli emeklinin maaş alan annesi de evlenirse evlenme ikramiyesi alır. 5510 sayılı yeni yasanın geçici 4. maddesi ile bu hak aynen korundu.

Özetle uygulama şöyle: Bağ-Kur veya S.S.K.’dan dul aylığı alan eşe evlenmesi halinde evlenme ödeneği yok. Ancak, Emekli Sandığından, 1.10.2008 tarihinden evvel dul aylığı alan ile 1.10.2008 tarihinden evvel emekli olanın vefatıyla aylık bağlanan dul eşinin evlenmesi durumunda 12 aylık evlenme ikramiyesi var. Ayrıca, 1.10.2008 tarihinden evvel memur olan da ilerde devletten emekli olması ve vefatı halinde, eşi bu haktan yararlanabilecek.

YASAL UYARI : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları yazara aittir. Yazar adı ve "vergialgi.net" internet sitesi adı kullanılmadan alıntı yapılamaz.
VERGİALGI, yeni e-konomi'nin bilgi paylaşım platformudur.