Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Emre BEYAZ
06 Aralık 2015Emre BEYAZ
155OKUNMA

Sigarada Vergi Azalırsa Vergi Tahsilatı Azalır mı?

Merkez Bankası’nın 30 Temmuz 2015 tarihinde yayınladığı son enflasyon raporunda tütün ürünlerinin vergilendirilmesine özel bir bölüm ayrılmış bulunuyor. Merkez Bankası raporunda, “Mevcut durumda nispi (% 65.25) vergi payının azaltılmasının firmaların fiyat düşürme tercihlerini sınırlayarak önümüzdeki dönemde vergi geliri hedefinden feragat etmeden fiyatlar üzerindeki artış baskısını da dengeleyebileceği düşünülmektedir” değerlendirmesi yapılıyor.

Merkez Bankası raporu verilerine göre sigarada Türkiye’deki mevcut vergi şeması hem oldukça karmaşık hem de firma ve tüketicilere mevcut dengelerden sapma imkanı tanıyan bir nitelikte.

İdeal vergi sisteminin ne olması gerektiği sorusuna yanıt aranan çalışmaya göre, sigarada uygulanan yüzde 65.25 olan nispi ÖTV örneğin yüzde 50’ye çekilerek, paket başına alınan maktu ÖTV ise 0.14 TL’den 0.98 TL’ye artırılarak da aynı vergi gelirine ulaşılabiliyor, böyle bir durumda sigara fiyatları da % 10 daha düşük oluyor.

Böylece toplam vergi tahsilatı düşürülmeden hem enflasyonun düşmesine pozitif yönde katkı sağlanabiliyor hem de nihai tüketicinin daha az bir bedelle ürüne sahip olması sağlanmış oluyor.  

T.C. Merkez Bankası Enflasyon Raporu (30.07.2015)
Yorumlarınızı Bize Yazınız
Soru SorYazarlarımızın güncel sorulara cevap verebildiğini göz önünde bulundurarak, lütfen makalenin yayımı tarihten itibaren en geç bir ay içinde sorunuzu yöneltiniz.