Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Bülent TAŞ
08 Ağustos 2019Bülent TAŞ
387OKUNMA

Sigara Fiyatları ve Kantarın Topuzu

Sigara firmaları sigara fiyatlarını paket başına 3 TL artırdı. Buna gerekçe olarak da sigaraya uygulanan maktu verginin Temmuz ayında paket başına 42 kuruştan 45,39 kuruşa çıkarılmış olması gösterilmektedir.

Sigaraya uygulanan maktu vergideki 3,39 kuruşluk bir artışın fiyatlarda 3 lira artışı gerektirmesi söz konusu değildir. Vergi artışı nedeniyle firmaların kaybını karşılayacak fiyat artışı paket başına 50 kuruştan ibarettir. Bütçe açığının kapatılmasına yönelik olarak sigara firmalarının yardıma koştuğu anlaşılmaktadır. Tabi bunu sadece bütçe açığının kapatılmasına yardım etmek için değil kendi gelirlerini artırmak için de yapmaktadırlar. Zira bu derece yüksek bir fiyat artışı Devlete olduğu kadar sigara firmalarına da ek gelir anlamına gelmektedir.

Sigara zammının ne kadarı Devlete ne kadarı sigara üreticilerine?

Paket başına 3 TL bir fiyat artışının 2,5 TL si Devlete vergi (KDV+ÖTV) olarak aktarılacak, 50 kuruşu ise sigara firmalarına kalacaktır.

Bu, tüketim düzeyinin düşmeyeceği ve kaçak sigara ile başarılı bir mücadele yapılacağı varsayımı altında yıl sonuna kadar Devlete 6,3 milyar TL ek ÖTV ve KDV ödenmesi anlamına gelmektedir. Sigara firmaları da yıl sonuna kadar 1,2 milyar TL ek bir gelir imkanına kavuşmuşlardır.

Sigara ile ilgili bir önceki yazımızda vergi artışındaki gecikmelerin sigara fiyatlarında reel anlamda bir aşınmaya yol açtığını belirtmiş, 2019 başında yapılan vergi düzenlemesinin ve akabinde sigara fiyatlarında yapılan 2 TL artışın bunu önemli ölçüde telafi ettiğini ve yerinde olduğunu ifade etmiştik.

Ancak Temmuz ayındaki cüzi vergi artışı gerekçe gösterilerek sigara fiyatlarının tekrar 3 TL artırılması kantarın topuzunun kaçırıldığını göstermektedir. Aynı yıl içinde sigara fiyatlarına paket başına 5 TL zam, fiyat düzeyine göre %35 ile %55 arasında bir zam demek olup altından kalkılması kolay bir zam değildir. Umarız yansıması tüketimi kısıtlayacak şekilde olur.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor