Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşeyyeni e-konomi
Nazmi KARYAĞDI
01 Ocak 2017Nazmi KARYAĞDI
175OKUNMA

SGK ile Mobil Hayat Çok Rahat!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geride bıraktığımız yılın son günlerinde vatandaşları yakından ilgilendiren dijital bir uygulamaya imza attı.

Mobil iletişime dayalı yeni bir iş sürecini 29 Aralık 2016’da hayata geçirdi.

Sizi çok fazla merakta bırakmadan bize göre yılın en başarılı m-devlet (mobil devlet) uygulaması olabilecek düzenlemeyi anlatalım.

Evlerinde, ayda 1 gün dahi olsa bakıcı çalıştıranların SGK primlerini beyan ve ödemede çok önemli bir kolaylık sağlandı.
Buna göre evde bir ay içinde 10 günden az süreyle bakıcı çalıştırıyorsak (Yani 9 gün ve aşağısı);

  • SGK tarafından belirlenecek 4 haneli numaraya, Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone’lu hattımızdan, TC Kimlik Numaramızı göndererek kendimizi çalıştıran (bir başka ifadeyle de işveren) olarak kaydettirebileceğiz.
  • Daha sonra çalışan kişinin TC Kimlik Numarasını ayın hangi gününde çalışacağını bildirerek evde çalışan kişiyi sigortalı olarak kaydettirmiş olacağız.
  • SGK’dan bize “Sigortalının kaydının yapıldığı ve %2 oranındaki iş kazası ve meslek hastalığı sigorta priminin telefon faturamıza yansıtılacağı yönünde” cevap mesajı ile dönülecek.
  • Çalıştıran olarak bize gelen bu mesajı onaylamamız durumunda tescil işlemi tamamlanmış olacak.

Hepsi bu kadar.

Akıllı ya da akılsız telefonumuzla, kısacası Kısa Mesaj (SMS/KMS) gönderebileceğimiz bir telefonla ya da tabletle, oturduğumuz yerden, oturmaodasından salona dahi gitmeden, tescil işlemini yapabileceğiz.

Ödemeyi de yine hiçbir işlem yapmadan telefon faturamızda yapabileceğiz.

Daha önce nasıl mıydı?

  • Ya “Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Sigortalı Çalıştırılacaklara İlişkin Başvuru Formu”nu doldurup SGK ünitelerine elden verebilmekteydik (Tabi önce bize en yakın (!) ünitenin yerini bulmamız lazım). Ünitelere elden başvuru yerine adi posta, iadeli taahhütlü, acele posta servisi, PTT-Alo Post, PTT-Kargo veya diğer kargo şirketleriyle de başvurumuzu yapabiliyorduk.
  • Ya da www.turkiye.gov.tr adresinin “e-hizmetler” menüsünün altında bulunan “Ev Hizmetleri” kısmını seçerek bildirimde bulunabilmekteydik.
  • Prim ödemesini ise banka aracılığı ya da www.sgk.gov.tr adresinin “e-sgk” menüsünden “Kart ile Prim Ödeme”, “Diğer Ödemeler” seçeneğinden kredi kartları veya banka kartları aracılığıyla SGK’ya ödeyebilmekteydik.

Tebrikler ve de teşekkürler

Öncelikle 2016’da Kamunun en iyi ve en yenilikçi m-devlet uygulamalarından birini hayata geçiren SGK Başkanı Sayın Dr. Mehmet Selim Bağlı’yı ve tüm SGK çalışanlarını kutluyorum.

Bu tür uygulamaların 10 günden fazla süreyle evde bakıcı çalıştıranlar ile diğer konularda da yaygınlaşmasını umut ediyorum.

Daha güzel bir Türkiye için kafa yoran, göz nuru döken, emek harcayan herkese teşekkürlerimi sunuyorum…

Mutlu yıllar…

Dipnotlar

1- EV HİZMETLERİNDE 5510 SAYILI KANUNUN EK 9’UNCU MADDESİ KAPSAMINDA SİGORTALI ÇALIŞTIRILMASI HAKKINDA TEBLİĞİN DEĞİŞTİRİLMESİNE DAİR TEBLİĞ, 29.12.2016 tarih ve 29933 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.
2- EV HİZMETLERİNDE 5510 SAYILI KANUNUN EK 9 UNCU MADDESİ KAPSAMINDA SİGORTALI ÇALIŞTIRILMASI HAKKINDA TEBLİĞ, 1.4.2015 tarih ve 29313 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yorumlarınızı Bize Yazınız
Soru SorYazarlarımızın güncel sorulara cevap verebildiğini göz önünde bulundurarak, lütfen makalenin yayımı tarihten itibaren en geç bir ay içinde sorunuzu yöneltiniz.