Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Kitaplar

07 Ocak 2018
693OKUNMA

SELAMİ VARDAR Koca Şehrin Ağabeyi

SELAMİ VARDAR
Koca Şehrin AğabeyiYayına Hazırlayan: Rüştü Bozkurt

Tepebaşı Belediyesi Yayını, Kasım 2017, 240 sayfa

Selami VARDAR
(İllüstrasyon: Eskişehir Büyükşehir Belediyesi İnternet sitesi, Eski Başkanlar)

100 Kıdem numaralı eski Hesap Uzmanı Selami Vardar 1919 yılında Mihalıççık’ta doğdu. 1939’da Ankara Ticaret Lisesini ve 1942’de İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu’nu bitirdi. 1946 yılında açılan giriş sınavını kazanarak Hesap Uzman Muavinliğine ve yeterlik sınavında başarı göstererek 19.7.1949’da Hesap Uzmanlığına atandı. 1950 yılında Hesap Uzmanları Kurulu’ndan ayrılan Vardar, 1973 -1977 yılları arasında Eskişehir Belediye Başkanı olarak görev yaptı. Belediye Başkanlığı görevinden sonra tekrar Yeminli Mali Müşavirlik görevine devam etti. 1989 – 1994 yılları arasında ikinci defa Eskişehir’de Belediye Başkanı seçildi. 1976-1978 ile 1992-1994 yılları arasında Eskişehirspor Kulübü Başkanlığı  yaptı. Selami Vardar, pek çok vakıf ve dernekte başkanlık ve yönetim kurulu üyeliği de  yapmıştır. Eskişehir Taşıyıcılar kooperatifinde sekiz yıl başkanlık; Mihalıççık’ta adına yaptırılan “Selami Vardar Yaşlılar Köşkü”nde yedi yıl başkanlık yapmıştır. Mihalıççıklılar Derneği kurucusu ve Onursal Başkanıdır. Vefat edinceye kadar Yeminli Mali Müşavirlik görevine devam etti. Evli ve üç çocuk babası olan Vardar, 24 Ağustos 2001 yılında vefat  etti.


Eskişehir’de iki ayrı dönemde belediye başkanlığı yapan Selami Vardar’la ilgili anıların derlendiği bir kitap Koca Şehrin Ağabeyi.

Kitabı hazırlayan Rüştü Bozkurt’tan çalışmasını anlatmasını rica ettik.

“Kitabın ayırt edici bazı özellikleri var:

Birincisi, 50’yi aşkın insanın tanıklığını yansıtması.

İkincisi Selami Vardar’la aynı dünya görüşünü paylaşanlar kadar farklı görüşlerdeki insanların anılarına da yer verilmesi.

Üçüncüsü, bir sözlü tarih çalışmasının temelin oluşturacak belge ve bilgilerin yer alması.

Dördüncüsü, bir yerel yöneticinin hangi özelliklerinin kalıcı olduğunu kanıtlaması.

Beşincisi de Selami Vardar’ın belediye başkanlığı yaptığı iki dönmede, bugünle karşılaştırıldığında çok daha yokluk ve yoksun içinde kaynak yaratan aklın neler yapabileceğini kanıtlaması.

Kitabı okuyacak olanlara önce Selami Vardar’dan sonra AKP’den seçilerek iki dönem Odunpazarı Belediye Başkanlığı yapmış olan Burhan Sakallı’nın yazısıyla başlamalarını öneririz. Hemen ardından Eti Bisküvi’nin kurucu babası Firuz Kanatlı’nı yazısını tavsiye ederiz. Dönemin Valisi Ali Fuat Güven’in anıları üçüncü sırada yer alabilir. Farklı bakış açılarına ve birikimlere sahip olan bu üç önemli tanık, Selami Vardar’ın hizmetleri kadar kişilik özelliklerini bilgi birikimini ve kalıcı işler yapma ustalığını etkin biçimde kanıtlıyor.

Kitabı bize göre sağlam temele oturtan, anı yazacak olanların sadece Vardar’ı yüceltenlerden seçilmemiş olması. yaptığı hizmetleri beğenenler kadar, örneğin Yediler Parkı’ndaki Akar Deresi’ni kaldırmasını eleştirenler gibi. Çeşitlilik kitabı zenginleştiriyor. “Selami Vardar: Koca Şehrin Ağabeyi” kitabında bir başka önemli sonuç daha çıkarılmalıdır: Selami Vardar’ın iki dönemde kentin “temel altyapılarını” tamamlamasının üzerinden Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’İn eklediği yeni yapılar: Hafif Raylı Sistem, Porsuk’un ıslahı, değişik parklar, eğlence-dinlence yerleri, kültür-saat yapıları, müzeler ve hepsinden önemlisi “tanıtım etkinlikleri” ile Eskişehir’in “bir turizm cazibe merkezi”haline gelmesi.

Kentin altyapısı tamamlanmamış olsaydı, son dönemde eklenen ve kent yaşamını zenginleştiren yatırımları yapmak zorlaşırdı.

Halkı odak alan belediyecilik örnekleri bakımından Eskişehir ülkemizin diğer kentlerine de örnek olabilir. Bir kent yönetiminde akla, hesaba-kitaba, plana ve projeye dayalı olarak yönetim yaparsanız, neler yapılabileceğini ve neleri yapamayacağınızı net olarak anlatan bir kitap Selami Vardar: Koca Şehrin Ağabeyi”. Kitap, Tepebaşı Belediyesi’nden temin edilebilir.

(Kaynak: DÜNYA Gazetesi, DÜNYA KİTAP Eki, Sayı: 315, Ocak 2018, s.23)

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor